کدخبر: ۲۲۸۳۹۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
پیشتازی عمران خان در انتخابات پارلمانی پاکستان

پیشتازی عمران خان در انتخابات پارلمانی پاکستان

اقتصادنیوز : منابع خبری پاکستان شامگاه چهارشنبه گزارش دادند: حزب تحریک انصاف (جنبش عدالت) پاکستان به رهبری &#۰۳۹;عمران خان&#۰۳۹; و براساس شمارش غیررسمی آراء تا ساعت ۲۱ به وقت محلی، ۹۱ کرسی مجلس ملی را از آن خود کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایرنا، با پایان زمان رسمی برگزاری و اخذ رای در تمامی حوزه‌های انتخاباتی مجالس ملی و ایالتی در شهر‌های پاکستان، شمارش آرای شهروندان در این حوزه‌ها آغاز شد.

به نقل از منابع خبری محلی، کمیسیون انتخابات پاکستان (ECP) نتایج نهایی و رسمی انتخابات سراسری این کشور را تا فردا پنجشنبه اعلام می‌کند.

براساس این گزارش، نامزد‌های انتخاباتی حزب تحریک انصاف به رهبری 'عمران خان' در مناطق مختلف این کشور با کسب ۹۱ کرسی مجلس ملی از رقبای خود یعنی حزب مسلم لیگ نواز و حزب مردم (دو حزب حاکم سابق کشور) پیشی گرفته است.

حزب عمران خان عمدتا در ایالت پنجاب و خیبرپختونخواه که مرکز اقتدار، نتایج بهتری کسب کرده است.

عمران خان رئیس این حزب توانست در کسب دو کرسی کلیدی مجلس ملی از حوزه‌های بسیار حساس و غیرقابل پیش بینی در شهر‌های کراچی و اسلام آباد را با اختلاف بسیار بالا نسبت به رقبای سیاسی خود پیروز شود.

منابع خبری محلی به نقل از ناظران سیاسی و کارشناسان انتخابات کنونی پاکستان می‌گویند: این روند نشان دهنده احتمال به قدرت رسیدن 'حزب تحریک انصاف' در به دست آوردن اکثریت کرسی‌های مجلس ملی و تشکیل دولت آینده پاکستان است.

در ادامه این گزارش، حزب مسلم لیگ نواز به ریاست شهباز شریف ۵۱ کرسی و حزب مردم ۳۲ کرسی مجلس ملی را از نقاط مختلف پاکستان کسب کرده اند.

نامزد‌های مستقل انتخاباتی نیز موفق به کسب ۲۰ کرسی مجلس ملی شدند.

براساس آمار غیررسمی، حزب موتلفه مجلس متحده عمل متشکل از حزب جمعیت علمای اسلام شاخه فضل، حزب جماعت اسلامی و حزب شیعه تحریک اسلامی نیز تاکنون ۹ کرسی مجلس ملی را کسب کردند.

قابل ذکر است که انتخاب نمایندگان نشست‌های ویژه بانوان و اقلیت‌ها در مجلس ملی براساس بررسی تعداد کرسی احزاب سیاسی در انتخابات سراسری این کشور مشخص می‌شود.