جایگزین قائم‌مقام جنتی چگونه انتخاب می‌شود؟

کدخبر: 228582
اقتصادنیوز: عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی روند چگونگی انتخاب جایگزین قائم‌مقام شورای نگهبان را تشریح کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، اکبر رنجبرزاده عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی از انتخاب یک عضو حقوقدان شورای نگهبان در هفته آینده خبر داد و گفت: با توجه به اینکه آیت‌الله آملی‌لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه در هفته جاری اسامی 3 حقوقدان را برای جایگزینی آقای علیزاده، قائم‌‌مقام فقید شورای نگهبان به مجلس معرفی کرد، از میان آنها یک نفر برای عضویت در شورای نگهبان انتخاب می‌شود.

وی افزود: عضو حقوقدان شورای نگهبان در جلسه علنی روز یکشنبه هفته آینده(7 مرداد) با رأی اکثریت نمایندگان مجلس انتخاب می‌شود.

به گزارش تسنیم، محمدرضا علیزاده قائم‌مقام و عضو حقوقدان فقید شورای نگهبان در شامگاه (پنجشنبه، 27 اردیبهشت) امسال، مصادف با شب دوم رمضان 1439 هجری قمری در سن 67 سالگی دار فانی را وداع گفت. در همین حال، سؤالی که مطرح می‌شود این است که روند جایگزینی وی در شورای نگهبان به‌ عنوان قائم‌مقام و عضو حقوقدان این شورا چگونه است؟

طبق آیین‌نامه داخلی شورای نگهبان، اعضای حقوقدان این شورا پس از معرفی کاندیداها از سوی قوه قضائیه به مجلس شورای اسلامی، با رأی اکثریت نمایندگان برای یک دوره شش‌ساله انتخاب می‌شوند. البته قائم‌مقام این شورا در سالروز تشکیل آن، یعنی 26 تیر هر سال در انتخابات هیئت‌رئیسه و با رأی اکثریت اعضای شورای نگهبان و کنار دیگر اعضای هیئت‌رئیسه، برای یک دوره یک‌ساله انتخاب می‌شود.

 آیت الله صادق آملی‌لاریجانی رئیس قوه‌قضائیه به تازگی 3 نفر را به عنوان کاندیداهای جایگزین برای تصدی سمت مرحوم علیزاده، یعنی حقوقدانی شورای نگهبان، به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما