همزمان با بازگشت برخی تحریم‌های آمریکا علیه ایران صادر شد؛

بیانیه مشترک موگرینی و وزرای خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه

کدخبر: 230710
اقتصادنیوز؛ همزمان با بازگرداندن بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران، اتحادیه اروپا اعلام کرد قوانین مسدودسازی جدید این اتحادیه را برای مقابله با این تحریم ها، از فردا اجرایی می کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به همراه ژان ایو لودریان، هایکوماس، جرمی هانت وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس در واکنش به وضع مجدد تحریم‌های آمریکا علیه ایران پس از خروج واشنگتن از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند.

بنا به گزارش پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا در این بیانیه آمده است: ما به شدت نسبت به وضع مجدد تحریم‌ها توسط آمریکا پس از خروج این کشور از برجام متاسفیم. برجام کارساز بوده و به اهداف خود به ویژه تضمین این‌که برنامه هسته‌ای ایران صرفا صلح‌آمیز باقی خواهد ماند همان طور که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در ۱۱ گزارش خود تایید کرده، دست یافته است.

در ادامه این بیانیه آمده است: این توافق یک عنصر کلیدی در معماری منع اشاعه هسته‌ای جهان و برای امنیت اروپا، منطقه و تمام جهان ضروری است. ما انتظار داریم که ایران به اجرای کامل تمامی تعهدات مرتبط هسته‌ای‌اش ذیل برجام ادامه دهد.

همچنین در این بیانیه آمده است: لغو تحریم‌های هسته‌ای یک بخش ضروری از این توافق به شمار می‌آید که نه تنها بر روابط اقتصادی و تجاری با ایران تاثیر مثبت داشته، بلکه مهم‌تر از آن بر زندگی مردم ایران تاثیرگذار بوده است. ما طبق قوانین اتحادیه اروپا و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متعهد به محافظت از اپراتورهای اقتصادی اروپایی هستیم که با ایران تجارت مشروع دارند. به همین دلیل اتحادیه اروپا مقررات مسدود کننده را به روزرسانی کرد که قرار است روز هفتم ماه اوت به منظور محافظت از شرکت‌های اروپایی که با ایران تجارت مشروع دارند در برابر تحریم‌های فرامرزی آمریکا اجرایی شود.

این مقام اروپایی در ادامه بیانیه خود آورده‌ است که طرف‌های باقی‌مانده برجام متعهد به کار روی حفظ و ادامه کانال‌های مالی موثر با ایران و ادامه صادرات نفت و گاز ایران هستند. کار ما روی این مساله و موضوعات دیگر شامل همکاری با کشورهای ثالث که مایل به حمایت از برجام و ادامه روابط اقتصادی با ایران هستند ادامه می‌یابد. این تلاش‌ها در هفته‌های پیش‌رو در سطح وزرا مورد بازبینی قرار می‌گیرد و تقویت می‌شود.

آنها در بخش پایانی بیانیه خود تاکید کردند که حفظ توافق هسته‌ای با ایران مساله‌ای مربوط به احترام به توافقات بین‌المللی و مرتبط با امنیت بین‌الملل است.

تیتر یک
  • پشت پرده افت قیمت وارداتی ها؛

    ارزیابی بازار خودروهای پرطرفدار وارداتی نشان دهنده آن است که برخی از مدلهای وارداتی در بازار افت قیمت ۸۰ تا ۴۵۰…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید