کدخبر: ۲۳۱۱۹۶ لینک کوتاه

کدام کشور‌ها بیشترین سلاح هسته‌ای دارند؟ +نمودار

اقتصادنیوز: پایگاه اینترنتی روزنامه اکسپرس فهرستی از کشورهای دارای سلاح‌های هسته‌ای را منتشر کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، اکسپرس نوشت، در حال حاضر چند کشور در سراسر جهان 14525 سلاح هسته‌ای دارند. روسیه و آمریکا 92 درصد از کل این سلاح های هسته‌ای را در اختیار دارند.

آخرین باری که از یک سلاح هسته‌ای علیه غیرنظامیان استفاده شد در 9 اوت سال 1945 در ناکازاکی ژاپن بود. تنها چند روز پیش از آن بمباران اتمی هیروشیما اتفاق افتاد که منجر به کشته شدن ده‌ها هزار غیرنظامی شد و هزاران نفر در دوران پس از آن بیمار شدند.

این دو بمباران تنها نمونه‌های استفاده از سلاح هسته ای در تاریخ جنگ محسوب می شوند؛ اما به نظر می رسد کشورهای مختلف همچنان به انبار کردن این سلاح های مرگبار تمایل دارند.

کدام کشور‌ها بیشترین سلاح هسته‌ای دارند؟

تازه ترین آمارها حاکی از آن است که 14525 سلاح هسته ای در اختیار چند کشور مختلف جهان قرار دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

روسیه: دارای 6850 سلاح هسته ای

آمریکا: دارای 6450 سلاح هسته ای

فرانسه: دارای 300 سلاح هسته ای

چین: دارای 280 سلاح هسته ای

انگلیس: دارای 215 سلاح هسته ای

پاکستان: دارای 150 سلاح هسته ای

هند: دارای 140 سلاح هسته ای

کره شمالی: دارای 60 سلاح هسته ای

اسرائیل: بین 0 تا 80 سلاح هسته ای (اطلاعات موثقی از تعداد سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی در دست نیست!)

روسیه، آمریکا و کره شمالی در سالهای اخیر هزاران آزمایش موشکی برای ارتقای توان خود در این زمینه انجام داده‌اند. بر اساس آمار «فدراسیون دانشمندان آمریکایی»، بیش از 70 هزار سلاح هسته ای قابل استفاده از اواخر جنگ سرد در دهه 1980 انبار شده است.

بر اساس این آمارها، کره شمالی هم 60 سلاح هسته ای دارد که برخی از آنها قابلیت هدف قرار دادن خاک آمریکا را دارند. «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا در تلاش است این کشور را مجبور به «خلع سلاح هسته ای» کند.

اما برخی افراد در جهان خواستار نابودی کامل این سلاح های خطرناک هستند. در سال 2017، جایزه صلح نوبل به «کمپین بین المللی نابودی سلاح هسته ای» اعطا شد. این کمپین به دلیل تلاش برای جلب توجه بین المللی به پیامدهای فاجعه بار استفاده از سلاح های هسته ای موفق به دریافت این جایزه شد.