کدخبر: ۲۳۱۲۷۶ لینک کوتاه

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس:

رفع تنش و مذاکره بین ایران و عربستان به نفع دو کشور است

اقتصادنیوز؛ جلیل رحیمی جهان آبادی گفت: رفع تنش و برقراری امنیت برای صدور نفت از خاورمیانه به نفع هر دو کشور ایران و عربستان است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خانه ملت؛ جلیل رحیمی جهان‌آبادی در خصوص اظهارات اخیر رئیس‌جمهور و تاکید وی بر آمادگی جمهوری اسلامی برای حل مشکل با کشورهای همسایه، گفت: رئیس‌جمهور در رسانه ملی موضوع تنش‌زدایی را اصل اساسی در منطقه و عرصه بین‌المللی و به ویژه با آمریکا برای جمهوری اسلامی دانست.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در واقع در منطقه غرب آسیا بیشترین چالش بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی است، بخش عمده این چالش هم به اختلاف منافع ایران در محیط پیرامونی دو کشور مرتبط است.

امکان برقراری مذاکره بین عربستان و ایران وجود دارد

وی افزود: اتفاقات و حوادثی که در سوریه، یمن و عراق رخ داده نوعی رقابت به وجود آورده که در نهایت سبب بروز مشکلاتی بین ایران و عربستان شده است، امکان اینکه دو کشور پای میز مذاکره بنشینند و به عنوان دو کشور بزرگ اسلامی دیدگاه‌های خود در رابطه با سوریه و یمن را تقویت کنند، وجود دارد اما راحت نخواهد بود.

رحیمی جهان‌آبادی ادامه داد: هیات حاکمه جوان و کم تجربه عربستان، از تجربه 40 سال ایران در حل مناقشات و اداره مسائل خاورمیانه برخوردار نیست و با تندی در قِبال ایران رفتار می‌کنند، وضعیت سوریه و یمن هم مبهم است و به سرانجامی نرسیده که بتوان در مورد آن توافقی کرد یا حوزه‌های نفوذ را تقسیم کرد.

برقراری امنیت برای صدور نفت از خاورمیانه به نفع ایران و عربستان است/ هر دو کشور در حال گذر از سنت به مدرنیته

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه حل مشکلات ایران با منطقه امکان‌پذیر است، تصریح کرد: در دوران جنگ سرد حتی بین آمریکا و شوروی که درگیری ایدئولوژیک و نظامی داشتند، مذاکرات اتفاق افتاد حال بین ایران و عربستان که دارای اشتراکات بسیار هم هستند هم قطعا می‌توان ارتباطات را تقویت کرد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: رفع تنش و برقراری امنیت برای صدور نفت از خاورمیانه به نفع هر دو کشور ایران و عربستان است زیرا هر دو کشور در حال گذر از سنت به مدرنیته هستند و چالش‌های مخصوص و مشترکی دارند لذا می‌توان گفت‌وگو کرد هرچند کار سخت و زمان‌بر است.