کدخبر: ۲۳۱۸۴۴ لینک کوتاه

حضور ظریف در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای ساحلی دریای خزر

اقتصادنیوز : وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، بعدازظهر شنبه در نشست وزیران امور خارجه ۵ کشور ساحلی خزر، گفت: امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر گام بسیار مهم و حائز اهمیتی است که به مذاکرات ۲۱ ساله در این خصوص خاتمه می‌دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  ایسنا،  محمدجواد ظریف در بخشی از صحبت‌های خود در این نشست تصریح کرد: در سایه اراده مثبت رهبران کشورهای ساحلی دریای خزر و فضای دوستانه و سازنده‌ی حاکم بر این نشست‌ها، در حال حاضر در آستانه امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر و ۶ موافقت‌نامه و پروتکل دیگر و همچنین صدور بیانیه اجلاس سران کشورهای ساحلی خزر هستیم.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد:‌ امضای کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر گام بسیار مهم و حائز اهمیتی است که برداشته می‌شود و به مذاکرات ۲۱ ساله در این خصوص خاتمه می‌دهد.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان خاطرنشان کرد: امضای این کنوانسیون پایان همه مذاکرات و اقدامات در خزر نیست و در واقع نقطه عطف و آغازین برای اجرای تفاهمات، نظارت بر اجراء و همچنین شروع مذاکرات برای امضای موافقت‌نامه‌های جدید و ضروری به شمار می‌رود.

ظریف  با بیان این‌که  در این کنوانسیون تحدید حدود بستر، زیر بستر و همچنین تعیین خطوط مبدا و شیوه‌های آن انجام نشده است، تصریح کرد: این مسائل به موافقت‌نامه‌های جداگانه در آینده موکول شده است و امیدواریم کشورهای ساحلی در آینده‌ی نزدیک این امور را نیز نهایی کنند.

وزیر امور خارجه کشورمان  در بخش دیگری از صحبت‌های خود اظهار کرد: جای خرسندی است که در کنوانسیون دریای خزر بر انحصار حضور و دریانوردی هرگونه شناور صرفا با پرچم یکی از کشورهای ساحلی و همچنین ممنوعیت عبور و حضور نیروهای بیگانه و غیر ساحلی اتفاق‌نظر وجود دارد.