کدخبر: ۲۳۲۱۵۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
جزییات دستاوردهای کنوانسیون حقوقی خزر چه بود؟

جزییات دستاوردهای کنوانسیون حقوقی خزر چه بود؟

اقتصادنیوز: سفیر جدید ایران در قزاقستان جلسه اخیر کنوانسیون رژیم حقوق خزر را برای ایران پرثمر دانست و گفت که در این کنوانسیون ۵ مورد جدید وجود داشت که اعضا تا کنون روی آن به تفاهم نرسیده بودند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، مجید صابری در استودیو گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما توضیح داد : در کنوانسیون خزر حدود ۵ مورد جدید وجود داشت که اعضاء در ۲۱ سال اخیر روی آن به تفاهم نرسیده بودند بگونه ای که از پانزده سال قبل حدود ۸۰ درصد اعضاء کنوانسیون باور داشتند که کنوانسیون دیگر تمام شده است. 

او درباره موارد حل نشدنی کنوانسیون حقوقی خزر که در اجلاس اخیر حل و فصل شد گفت: سهم کشورها از بستر و زیر بسترهای دریاچه خزر و تحدید حدود مبدأ از نکاتی بود که در اجلاس اخیر مورد پذیرش اعضاء قرار گرفت.

جمشید ممتاز استاد حقوق بین الملل دانشگاه نیز گفت: سندی که در کنوانسیون حقوقی خزر به امضاء رسید، پنج منطقه دریایی را در خزر معلوم و پیش بینی کرده که عبارت است از آبهای داخلی ، دریای سرزمینی ،​منطقه انحصاری صید،​ منطقه مشترک و بستر و زیر بستر دریاچه خزر که میان ۵ کشور مشترک المنافع تقسیم می شود. 

او برای مثال اندکی به توضیح منطقه انحصاری صید پرداخت و گفت: قرار شد ۱۵ مایل دریایی بعنوان دریای سرزمینی در نظر گفته شود و ۱۰ مایل همه منطقه انحصاری صید ، این بدان معنا نیست که در حال حاضر ۲۵ مایل دریایی تحت مصرف ماهیگیران ایرانی دریای خزر است. 

صابری گفت: به مردم تضمین می دهیم که از مواضع ایران در حد و حدود و سهم مردم در خزر کوتاه نیاییم و کوتاهی نکنیم در کنوانسیون اخیر هم هیچ اتفاقی برای سهم ایران نیفتاده است.

او اضافه کرد: در این کنوانسیون مسائلی در مورد پهنه بندی مناطق دریایی ، دریانوردی ، نظامی و امنیتی ، ورود شناورهای جنگی و نظامی به آبهای سرزمینی ، تحقیقات دریایی ، بنادر و نوع رفتار کشورها در مورد کشتی های خارجی و کلیات مسائلی که در مورد پهنه دریایی هر کشور ممکن است مطرح باشد بیان و حل و فصل شد. 

جمشید ممتاز استاد حقوق بین الملل نیز به بیان اهمیت حد و اندازه سهم ایران از منابع دریای خزر پرداخت و گفت: باید دید که سهم ایران چند درصد است ویا اصلا این ۱۸ یا ۱۲ درصد ایران از دریای خزر منابعی هم دارد یا خیر. در این کنوانسیون هیچ توافقی در خصوص سهم یا تحدید حدود بستر و زیر بسترها انجام نگرفت و حتما این موضوع به جلسات آینده موکول می شود.

صابری هم گفت: خوشبختانه تفاهم نامه استفاده از منابع زنده آبی امضاء شد و سازوکار این تفاهم نامه برای شیلات، معلوم و تدوین شد.

پیش بینی حوادث ،​ عنوان تفاهم نامه دیگری است که امروز به امضاء رسیده است.

او ادامه داد: همچنان تا زمانیکه ما تحدید حدود ایران را انجام نداده ایم ،​ اجازه نخواهیم داد هیچ کسی در منطقه ۲۰ درصدی ایران مبادرت به اکتشاف و بهره برداری از منابع انرژی انجام دهند.

صابری به دیگر ابعاد این کنوانسیون پرداخت و گفت:​ یکی از دستاوردهای این کنوانسیون این است که انحصار دریانوردی اعم از نظامی ، تجاری و توریزم متعلق به ۵ کشور مشترک المنافع خواهد بود. 

دستاورد دیگر ممنوع بودن حضور نظامی کشورهای بیگانه است.

حاضران در کنوانسیون تعهد دادند که هیچ کشوری از قلمرو آنها علیه کشور دیگری در همسایگی دریاچه خزر عملیات سوء و تهدید آمیزی انجام ندهد.