کدخبر: ۲۳۳۴۲۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ابطال طرح ترافیک خبرنگاری بعضی آقازاده‌ها/ حذف منتقدین صحت ندارد

ابطال طرح ترافیک خبرنگاری بعضی آقازاده‌ها/ حذف منتقدین صحت ندارد

اقتصادنیوز :مشاورفرهنگی معاون شهردار تهران ازحذف طرح خبرنگاری برای تعدادی از آقازاده‌ها و نمایندگان سابق و فعلی مجلس خبر داد و گفت:اینکه حذف طرح خبرنگاری به خاطرانتقاد از شهرداری بوده، به شوخی شبیه است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، عصر روز چهارشنبه برای تعدادی از افرادی که در این مدت از تخفیف ۹۰ درصدی ویژه خبرنگاران برای ورود به طرح ترافیک استفاده می کردند، پیامکی ارسال شد مبنی بر اینکه مجوز طرح ترافیک خبرنگاری آنها حذف شده و از این پس هزینه تردد آنها با تعرفه عادی محاسبه خواهد شد.

در واقع از زمانی که نام های افرادی که طرح ترافیک خبرنگاری گرفته اند منتشر شده تا امروز، اسامی متعددی مطرح شده است که ظاهرا شرایط اعلام شده برای دریافت آرم خبرنگاری را نداشته اند، از دختر نماینده مجلس تا کسانی که در رسانه ها کار می کنند اما شغلشان خبرنگاری نیست.  

اکنون طبق گفته مسئولان شهرداری تهران، تعداد کل موارد اعتراضی به حدود ۱۰۰ مورد می رسیده که بعد از بررسی ها، در نهایت طرح های خبرنگاری ۳۳ نفر حذف شده است.  

علی پیرحسین لو مشاور معاون شهردار تهران در خصوص حذف طرح ترافیک این افراد می گوید: فرایند بررسی مدارک کار سختی بود و با همکاری تعدادی از پیشکسوتان و فعالان مطبوعات، نزدیک به دو ماه طول کشید. در نهایت وقتی درباره همه موارد به جمع بندی رسیدیم، روز چهارشنبه هفته گذشته همه حذف ها یکباره در سامانه اعمال شد و به زودی اسامی غربال شده را برای سامانه شفافیت هم می فرستیم که اطلاعات آن به روز شود.

او ادامه داد: برخی از این افراد، از جمله دو نماینده فعلی مجلس که به عنوان مدیرمسئول روزنامه طرح ترافیک خبرنگاری گرفته بودند، به درخواست خودشان حذف شدند که جای تشکر دارد. برخی دیگر نیز به علت های دیگری از جمله ارائه مدارک نادرست یا مخدوش یا اینکه در خبرگزاری ها و روزنامه ها به کارهای اداری و فنی مشغول بودند و خبرنگاری و کار در تحریریه نداشتند، مشمول دریافت طرح خبرنگاری نبودند و مجوز آنها لغو شد.

پیرحسینلو افزود: مثلا مدیر یکی از روزنامه ها آبدارچی خود را به عنوان خبرنگار معرفی کرده بود یا مدیر یک خبرگزاری می خواست به جای خبرنگار برای راننده شخصی خود طرح ترافیک بگیرد. طبیعی است که این افراد خبرنگار و روزنامه نگار محسوب نمی شوند و نمی توانند به نام خبرنگار، طرح ترافیک دریافت کنند.

وی گفت: از بین افرادی که به عنوان آقازاده معرفی شده بودند و در لیست طرح خبرنگاری بودند نیز طرح چند نفر از آنها که مشخص شد در حال حاضر فعالیت مطبوعاتی ندارند، حذف شد.

مشاور پورسیدآقایی خاطرنشان کرد: مشکل اصلی امسال برای خبرنگاران، بررسی مدارک و تشخیص خبرنگاری آنها نبود. یک مشکل این بود که سهمیه ها محدود شده بود، و مشکل بزرگتر و اصلی این بود که برخی عادت کرده بودند به ناحق به نام خبرنگاران، طرح تخفیف دار دریافت کنند و محروم کردن آنها از این امتیاز هم با جوسازی های گسترده ای رسانه ای همراه شد.

وی در ادامه گفت: طبعا به علت اینکه برخی از دلایل حذف طرح های خبرنگاری، بار اتهامی دارد، امکان انتشار تمام دلایل لغو طرح ها وجود ندارد و حداقل من فکر می کنم برای این کار حجت شرعی و قانونی نداریم. وظیفه ما این بوده که جلوی دادن طرح به افراد غیر خبرنگار را بگیریم که تا حد امکان به این وظیفه عمل کرده ایم. اما اینکه برخی گفته اند حذف طرح به علت انتقاد از معاون حمل و نقل و ترافیک بوده، بیشتر به شوخی شبیه است.

پیرحسین لو گفت: همه می دانند که در این چند ماه چقدر حجم انتقاد و بلکه مخالفت و حتی در مواردی توهین و افترا علیه شهرداری تهران و معاونت حمل و نقل، گسترده بود. خود خبرنگاران و روزنامه نگاران بهتر می دانند که برخی خبرگزاری ها تندترین مطالب تخریبی را علیه ما منتشر کردند، اما سهمیه های طرح ترافیک خود را هم دریافت کردند.

وی تاکید کرد: به هرحال تحمل شفافیت و تبعات آن البته سخت است. هم نهادهای مختلف مجبورند کارشان را هرچه دقیق تر انجام دهند چون زیر نظارت عمومی هستند، و هم افکار عمومی با واقعیت هایی مواجه می شود که هرچند در شروع تلخ باشد و هضم آن دشوار باشد اما سرانجام آن قطعا برای جامعه منشا خیر است.