کدخبر: ۲۳۳۴۵۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
لاریجانی: آمریکا با کارنامه سیاه کودتای 28 مرداد با چه رویی از آزادی می‌گوید

لاریجانی: آمریکا با کارنامه سیاه کودتای ۲۸ مرداد با چه رویی از آزادی می‌گوید

اقتصادنیوز: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا با کارنامه سیاه کودتای ۲۸ مرداد و ایجاد دیکتاتوری وابسته با چه رویی از آزادی ملت ایران سخن می‌گوید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، علی لاریجانی در نطق پیش از دستور خود در نشست علنی امروز مجلس (یکشنبه 28 مرداد 97) با گرامیداشت سالروز بازگشت آزادگان به میهن گفت:‌استقامت و پایداری آزادگان که باعث عزت ایرانیان شد فراموش ناشدنی است و نشانگر نظام تربیتی مکتب امام امت است که هجرت و جهاد و تحمل سختی‌های اسارت در راه هدف را جزئی از سلوک سیاسی نجات بخش بشریت از سلطه قدرت‌های زورگو و فرهنگ‌های شرک‌آلود می‌داند و در دنیای افسون زده امروز راهی برای مبارزه با مکر زمانه پیش روی ما می‌گذارد که جز مجاهدت نیست.

وی افزود: یکی از مظاهر مکر زمانه واقعه دردناک کودتای 28 مرداد است که آمریکا و انگلیس تدارک دیدند و با طراحی دقیق دولت ملی مصدق را سرنگون و ایران را چند دهه مجددا در سلطه دیکتاتوری وابسته به خود قرار دادند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: نکته عجیب این است که وقتی این اقدام غیرانسانی و تبهکارانه را انجام دادند با سر و صدای زیاد موضوع مبارزه با مارکسیسم را عَلم کردند  با این ادعا که مصدق با توده‌ای‌ها قصد وابستگی ایران به شوروی را داشته است. حال آنکه توده‌ای ها نیز در این ماجرا کارنامه منفی از خود نشان دادند و در کودتای 28 مرداد طراحی مکارانه‌ای صورت گرفت که اختلاف مصدق با آیت‌الله کاشانی زمینه‌ساز انفعال ملت شد.

وی افزود: عدم حضور مردم در صحنه و مهمتر از آن به تعطیلی کشاندن مجلس توسط دوستان مصدق و بعد انحلال مجلس فضا را برای کودتا و بازیگری آمریکا و انگلیس فراهم کرد. در خلال اشتباهاتی که از طرف دولت وقت انجام شد و اختلافاتی که در آن شرایط به هیچ وجه به مصلحت نبود دخالت آمریکا و انگلیس صورت گرفت که بسیار پندآموز است.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: نکته مهمتر تبلیغات دروغین تسلط جهانی بود که چنین اقدامی جهت جلوگیری از نفوذ شوروی در ایران انجام گرفته است حال آنکه اسناد و مدارک و سیر تحولات نشان می‌دهد مسئله اصلی نفت بود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: بعد از ملی شدن صنعت نفت در اردیبهشت 1330 و بعد از اینکه انگلستان در خرداد همان سال به دیوان لاهه شکایت کرد و توفیقی نیافت و بعد به اصطلاح میانجیگری ترومن و حضور مصدق در سازمان ملل عملا نفت به کنترل ملت ایران درآمد.انگلیس که در اکثر کشورهای نفت خیز سلطه پیدا کرده بود نگران بود این الگو در سایر کشورها پیگیری شود و چپاول بین‌المللی آنان خاتمه یابد لذا تصمیم گرفت ماجرا را در ایران ختم کند که به سایر کشورها سرایت نکند.

وی ادامه داد:‌طراحی آنان پیچیده بود، اختلافات در داخل را ساماندهی کردند، در مجلس هفدهم که در اردیبهشت 1331 آغاز شد مصدق خواستار اختیارات به مدت 6 ماه شد که زمینه اداره کل کشور در دست او باشد. در خرداد همان سال مصدق استعفا کرد چون مصدق با این پیشنهاد موافقت نکرد. آیت‌الله کاشانی مردم را به قیام دعوت کرد و در 30 تیر 1331 مصدق را به قدرت بازگرداند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه کرد:‌ آیت‌الله کاشانی در مرداد 1331 به ریاست مجلس انتخاب شد. نکته جالب اینجاست آمریکایی‌ها که ابتدا به عنوان میانجی ظاهر شده بودند در خرداد 1332 آیزنهاور اعلام کرد تا مسئله نفت حل نشود به ایران کمک نخواهیم کرد که به خوبی نشان می‌دهد هدف گیری آنان چه بوده است.

لاریجانی اظهار داشت: این ماجرای تلخ که هزینه زیادی از نظر اقتصادی، سیاسی و امنیتی بر ملت ایران تحمیل کرد، به دلیل زمینه‌سازی اختلافات درونی و اشتباهات حکومت در این زمینه بود که فرصت را برای چپاول چند دهه نفت ایران و سلطه دیکتاتوری وابسته فراهم کرد اما ظاهر آن را به عنوان جلوگیری از وابستگی ایران به شوروی بزک کردند.

وی افزود: این مکر و فسون امپریالیستی امروز هم به شکل دیگری در مسئله هسته‌ای و قدرت دفاعی و تاثیرگذاری منطقه‌ای ایران دیده می‌شود، آمریکایی‌ها در طراحی تحریم اقتصادی، با وقاحت حمایت از آزادی‌ها، حقوق بشر، امنیت جهانی و امنیت منطقه‌ای را می‌سرایند. شما با آن کارنامه سیاه کودتای 28 مرداد و ایجاد دیکتاتوری وابسته با چه رویی از آزادی ملت ایران سخن می‌گویید.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شما با آن کارنامه سیاه کودتای 28 مرداد و ایجاد دیکتاتوری وابسته با چه رویی از آزادی ملت ایران سخن می‌گویید. وقتی شما با سلاح‌های خود تروریست‌ها را به جان ملت‌های منطقه انداخته‌اید،‌چگونه از امنیت منطقه و جهان حرف می‌زنید؟

لاریجانی ادامه داد: اما باز هم هدف آنها تسلط اقتصادی است و تحریم‌ها این قصد را نشان می‌دهد،تلاش آنها برای ایران هراسی است و تولید نگرانی در سایر کشورها برای چپاول اقتصادی آنان است که متاسفانه به دلیل ضعف فکری و وابستگی این کشورها تا حد زیادی زمینه توفیق این چپاول را فراهم کرده‌اند و دیدید چگونه آمریکا از کشورهای منطقه اخاذی کرد.

وی افزود:‌آمریکایی‌ها تصور می‌کنند دنیای امروز شبیه به صحنه بی‌خبری گذشته است، امروز رسانه‌ها نوعی توسعه فرهنگی و اطلاع‌رسانی را ایجاد کرده‌اند که با چند مانور احمقانه و مکارانه تفکر جامعه قابل تغییر نیست اما باید هوشیار بود و دچار نسیان تاریخی نشویم و در لابلای در و پنجره‌ها زیبای سخن پراکنی پشت صحنه موذیانه آنها را رصد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ملت ایران در مقابل این دسائس با دقت مسیر خود را ادامه می‌دهد و با وحدت وهمدلی تحت رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با ستمگران رخ به رخ خواهد شد و این مجاهدت اصیلی است که خداوند وعده پیروزی آن را داده است.