کدخبر: ۲۳۳۷۹۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کاهش بروکراسی ثبت سفارش در مناطق ازاد

اقتصادنیوز: در ابلاغیه توافق جدید برای تخصیص ارز و ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد، مسائل و مشکلات مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مد نظر قرار گرفته و تصمیماتی درباره روند ثبت سفارش کالا و چگونگی تخصیص ارز در این مناطق اخذ شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، هم راستا با سیاست های جدید ارزی اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تخصیص ارز برای کالاهای غیر از گروه یک از طریق بازار ثانویه انجام خواهد شد. در همین حال فعالان اقتصادی در مناطق آزاد می‌توانند از طریق مقررات این مناطق برای ثبت سفارش کالا اقدام کنند که بدون شک روند ثبت سفارش برای مناطق آزاد را تسریع می‌کند.

در این رابطه، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: مصوبه جدید دولت برای ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی باعث کاهش بروکراسی و تسریع امور در این مناطق می‌شود.

غلامرضا سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، افزود: موضوع ثبت سفارش از ابتدای امسال برای فعالان اقتصادی در مناطق آزاد مشکلات بسیاری را در خصوص واردات کالا ایجاد کرد؛ این در حالی است که طبق قانون در مناطق آزاد ثبت سفارش کالا انجام نمی‌شد.

وی تاکید کرد: دولت از ابتدای امسال در راستای تصمیماتی که به منظور مدیریت واردات کالا و تخصیص ارز صورت گرفته بود، بحث ثبت سفارش را در مناطق آزاد الزامی کرد، اما به دلیل موانعی که این مصوبه در روند ترخیص و ورود کالا به مناطق آزاد ایجاد کرد، تصمیمات جدیدی در این خصوص اتخاذ شد.

سلیمانی افزود: با پیگیری‌های دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و اعلام مشکلات فعالان مناطق آزاد، مصوبه جدیدی از هفته گذشته ابلاغ شده که فعالان اقتصادی در مناطق آزاد می‌توانند از طریق مقررات این مناطق برای ثبت سفارش کالا اقدام کنند؛ بدون شک این موضوع باعث کاهش بروکراسی اداری در این مناطق خواهد بود. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو تصریح کرد: با اشرافی که مناطق آزاد به فعالان اقتصادی در این مناطق دارند و اطلاعات موجود فعالان اقتصادی در سامانه‌های این مناطق می‌توان با روند بهتری این موضوع را مدیریت کرد و مشکلات با سرعت بیشتری رفع شود. وی در پایان تاکید کرد: امیدواریم که در مجموع موضوع ثبت سفارش در مناطق آزاد به قانون برگردد و به طور کامل حذف شود.

1

در همین حال مدیر بازرگانی سازمان منطقه آزاد کیش در خصوص مصوبه جدید ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد گفت: با مصوبه جدید محدودیت‌های سرزمین اصلی برای ثبت سفارش کالا در مناطق آزاد رفع می‌شود.

علی امیدی در این خصوص به خبرنگار ما افزود: ثبت سفارش در حال حاضر در مناطق آزاد جنبه آماری خواهد یافت و دیگر محدودیت نیست بلکه جنبه آماری دارد و میزان دقیق ورود و خروج کالا در مناطق آزاد ثبت می‌شود.

وی با اشاره به اصلاحاتی که در مصوبه هفته پیش  اعمال شد، ادامه داد: با مصوبه جدید مانع اصلی از فرآیند ثبت سفارش کالا که اعمال ضوابط ورود کالا برای سرزمین اصلی در مناطق آزاد بود، رفع شده است. امیدی با بیان اینکه دستورالعمل ثبت سفارش مناطق آزاد در چند مرحله برای این مناطق بومی‌سازی شد، افزود: کلید ورود هر بازرگان برای انجام ثبت سفارش در سامانه کارت بازرگانی است که با توجه به اینکه فعالان اقتصادی در مناطق آزاد کارت بازرگانی ندارند، به منظور بومی‌سازی فرایند ثبت سفارش، مجوز فعالیت اقتصادی در مناطق آزاد را جایگزین کارت بازرگانی کردیم. این مقام مسوول تاکید کرد: همچنین در یک مرحله شناسه فروشنده و در مرحله بعدی شناسه کالا را حذف کردیم تا فرآیند ثبت سفارش به روند مناطق آزاد نزدیک شود. اکنون نیز با حذف ضوابط ورود کالا در سرزمین اصلی شرایط برای دسترسی به آمار واقعی برای ورود و خروج کالا مهیا می‌شود.

امیدی با اشاره به اینکه از زمان ابلاغ مصوبه ثبت سفارش در فروردین ماه تاکنون چند بار پالایش روی آن انجام شده، افزود: به دلیل آنکه موضوع ثبت سفارش در قانون مناطق آزاد وجود نداشت، بنابراین این مصوبه با فرآیندهای ورود کالا در این مناطق مغایرت‌های زیادی داشته که با اعمال اصلاحات قرار شد ثبت سفارش براساس قوانین مناطق آزاد انجام شود و ضوابطی که در هر کدام از مناطق هفتگانه وجود دارد، اعمال شود.

مدیر بازرگانی سازمان منطقه آزاد کیش در پایان گفت: طبیعتا انجام ثبت سفارش فعالیتی را برای فعالان اقتصادی اضافه کرده و برای عده‌ای ممکن است خوشایند نباشد، اما در کل با رفع محدودیت‌ها و بومی‌سازی قوانین ثبت سفارش با قوانین هر منطقه مشکلات حل خواهد شد.