کدخبر: ۲۳۵۶۲۱ لینک کوتاه

استیضاح بطحایی و سوال از ظریف در دستور کار هفته آینده مجلس

اقتصادنیوز: مجلس شورای اسلامی در هفته آینده در روزهای یکشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه جلسه علنی دارد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، مجلس شورای اسلامی در هفته آینده در روزهای یکشنبه،سه‌شنبه و چهارشنبه(11، 13 و 14 شهریور) جلسه علنی دارد که در مهم‌ترین بخش‌ها قرار است استیضاح محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش که در جلسه علنی روز چهارشنبه(7 شهریور) پارلمان اعلام وصول شد، برگزار شود، همچنین سؤالات 3 تن از نمایندگان مجلس از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نیز در دستور کار جلسات علنی نمایندگان در هفته آینده قرار دارد.**ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه یک فوریتی ایجاد هشت منطقه آزاد تجاری‌- صنعتی و دوازده منطقه‌ ویژه اقتصادی که یک فوریت این لایحه در جلسه علنی مورخ 1395/4/23 به تصویب ‌رسیده است و در اجرای تبصره‌ (2) ماده‌(145) آیین‌نامه ‌داخلی ‌مجلس با توجه به وصول گزارش کمیسیون، جایگزین لایحه شده است. 

**بررسی‌ طرح یک‌فوریتی جامع‌ توسعه‌ و عمران روستایی کشور

**گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی در مورد طرح یک فوریتی تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستگاه قضائی و سازمان تعزیرات حکومتی که یک‌ فوریت این طرح در جلسه علنی مورخ 1395/7/4 به تصویب ‌رسیده است و در اجرای تبصره‌(2) ماده‌ (145) آیین‌نامه ‌داخلی ‌مجلس با عنایت به وصول گزارش کمیسیون جایگزین طرح شده است.

**گزارش کمیسیون صنایع و معادن در مورد مسکوت ماندن طرح یک فوریتی ساماندهی بازار خودرو که یک فوریت این طرح در جلسه علنی مورخ 1397/2/2 به تصویب ‌رسیده است و در اجرای ماده (149) آیین‌نامه داخلی مجلس و با تقاضای ‌‌بیش‌ از‌ 15 نفر از ‌طراحان در دستور قرار گرفته است.

**گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در همکاری‌های تأیید صلاحیت‌ آزمایشگاهی آسیا -اقیانوسیه که در اجرای ‌ماده(104) آیین‌نامه ‌داخلی ‌مجلس‌ با اولویت‌ در دستور قرار ‌گرفته است.

**گزارش شور دوم کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد لایحه‌ تشکیل‌ سازمان‌صنایع‌ دریایی‌ نیروهای مسلح که در اجرای ‌ماده(104) آیین‌نامه‌داخلی‌مجلس‌با اولویت‌ در دستور قرار ‌گرفته است.

**گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه معافیت وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی از پرداخت هزینه‌های ثبتی که در اجرای ماده (104) آیین‌نامه داخلی مجلس با اولویت در دستور قرار گرفته است.

**گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مورد رد ‌طرح‌‌دهیاری‌ها که در اجرای‌ ماده (149) و با تقاضای‌‌ بیش‌ از‌ 15 تن از ‌طراحان ‌و همچنین‌ ‌ماده (104) آیین‌نامه‌داخلی‌ مجلس با اولویت در دستور قرار گرفته است.

**گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح استفساریه ماده (36) قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور که در اجرای ماده (104) آیین‌نامه‌ داخلی‌ مجلس با اولویت در دستور قرار گرفته است.

**بررسی طرح اصلاح تبصره ماده (26) قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی‌سرپرست و بدسرپرست که در اجرای تبصره (2) ماده (145) و همچنین‌ ‌ماده (104) آیین‌نامه‌داخلی‌مجلس با اولویت در دستور قرار گرفته است.

**گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد طرح استفساریه بند (2) ماده (2) قانون مالیات‌های مستقیم که در اجرای ‌ماده(104) آیین‌نامه‌ داخلی‌مجلس‌ با اولویت ‌در دستور قرار ‌گرفته است.

**گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مورد لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه کشور که در اجرای ماده (104) آیین‌نامه داخلی مجلس با اولویت در دستور قرار گرفته است.

**گزارش کمیسیون اقتصادی در مورد لایحه اصلاح بند (3) ماده (2) قانون مالیات‌های مستقیم- مصوب 1366 که با اصلاحات بعدی آن و در اجرای ماده (104) آیین‌نامه داخلی با اولویت در دستور قرار گرفته است.

**گزارش کمیسیون فرهنگی در مورد لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان که در اجرای ماده (104) آیین‌نامه داخلی با اولویت در دستور قرار گرفته است.

**گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مورد طرح دائمی شدن قانون استخدام ناجا که در اجرای ماده (104) آیین‌نامه داخلی با اولویت در دستور قرار گرفته است.

**گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم(44) قانون اساسی در مورد طرح اصلاح قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تأمین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات و اصلاح ماده (104) قانون مالیات‌های مستقیم که در اجرای ماده (134) و ماده (104) آیین‌نامه داخلی مجدداً در دستور قرار گرفته است.

**گزارش کمیسیون انرژی در مورد عدم اجرای بند(هـ) تبصره(6) قانون بودجه سال 1396 کل کشور، موضوع تخصیص و پرداخت عوارض برق در اجرای ماده (236) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در دستور کار نمایندگان قرار دارد.

**گزارش کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی‌ در مورد عدم اجرای حکم قانونی بند(خ) ماده(33) قانون برنامه ششم توسعه کشور با موضوع بخشودگی سود و کارمزد و جریمه وام‌های دریافتی کشاورزان خسارت‌دیده از حوادث غیرمترقبه و امهال اصل وام آنان به مدت سه سال که در اجرای ماده(236) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در دستور کار نمایندگان قرار دارد.

**بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد رسیدگی به طرح جامع مدیریت شهری طبق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی

**گزارش کمیسیون عمران در مورد بررسی بخشنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در حوزه قانون نظام مهندسی‌ و کنترل ساختمان 

**گزارش کمیسیون‌ صنایع و معادن با همکاری کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل (44) قانون اساسی در مورد موضوع توقف ثبت سفارشات خودرو و افزایش تعرفه واردات خودرو.

**گزارش کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل(44) قانون اساسی در مورد آسیب‌شناسی وضعیت شاغلان و بیکاران با رویکرد حمایتی 

**گزارش کمیسیون اقتصادی مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در پنج سال گذشته

**بررسی تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد رسیدگی به طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران طبق اصل هشتاد و پنجم (85) قانون اساسی

**انتخاب دو تن از نمایندگان کمیسیون‌های اجتماعی و برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به ‌عنوان ناظر در شورای حقوق و دستمزد

**انتخاب دو تن از نمایندگان کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه و بودجه و محاسبات به ‌عنوان عضو هیئت‌ امنای صندوق توسعه ملی 

**انتخاب دو تن از نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به ‌عنوان ناظر در ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی

**انتخاب دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون‌ شوراها و امور داخلی کشور جهت عضویت در هیئت مرکزی حل اختلاف و رسیدگی به شکایات شوراها

همچنین بررسی استیضاح آقای سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه مورخ 1397/6/13 مجلس شورای اسلامی  در اجرای ماده 225 در دستور کار جلسه علنی قرار گرفته است.

براساس این گزارش، سؤالات جواد کریمی‌قدوسی نماینده مردم مشهد و کلات، (3 فقره) و نادر قاضی‌پور و علیرضا محجوب نمایندگان ارومیه و تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در دستور کار یکی از جلسات علنی قرار دارد.