کدخبر: ۲۳۶۲۷۹ لینک کوتاه

دستورالعمل محرمانه سازمان ملل درباره سوریه منتشر شد

اقتصادنیوز: متن دستورالعمل محرمانه سازمان ملل متحد که در آن تاکید شده این سازمان تنها پس از روی کار آمدن دولت انتقالی در سوریه، حاضر به کمک به بازسازی این کشور است، در اختیار برخی رسانه‌های روسی قرار گرفته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، روزنامه «کامرسانت» چاپ مسکو موفق شده به نسخه دستورالعمل محرمانه سازمان ملل متحد درباره اقدامات در سوریه دست یابد که پیش از این مقامات مسکو به شدت نسبت به آن انتقاد کرده بودند.

در این سند داخلی که پیش از این علنی نشده و حتی وجود آن تکذیب شده بود، بطور آشکار آمده است که این سازمان تنها پس از آنکه اصلاحات سیاسی واقعی در سوریه تحقق یافته و دولت انتقالی تشکیل شود، حاضر است در بازسازی این کشور مشارکت داشته باشد.

"سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در تاریخ 20 آگوست (29 مرداد ماه) در کنفرانس مطبوعاتی در پایان مذاکرات خود با وزیر خارجه لبنان در مسکو از وجود چنین سندی پرده برداشته و آن را نمونه‌ای از اعمال نفوذ کشورهای غربی در سازمان‌های بین المللی نامیده بود.

 جالب توجه است که این سند که در اکتبر سال 2017 با عنوان «پارامترها و اصول اقدام سازمان ملل در سوریه» تهیه شده، این یک سند داخلی از سوی دبیرخانه سازمان ملل است که اصول کار ساختارها و نمایندگان سازمان ملل در سوریه را مشخص می‌کند.

در این سند تاکید شده است که نیازهای حیاتی و انسانی در سوریه بسیار گسترده بوده و ارائه کمک‌های انسان دوستانه به این کشور به طور مستقیم همچنان حساس و خطرناک است. سازمان ملل با مشارکت فعال دبیرکل تلاش می کند تا امکان ارسال کمک‌های انسانی به سوریه، از جمله به صورت مستقیم و بدون دخالت در این اقدامات را تا جای ممکن تضمین کند. ضمن اینکه این کمکها تنها انسانی بوده و برای رفع نیازهای اساسی مردم سوریه بوده و هرگونه اقدام برای توسعه زیرساخت‌های اقتصادی و اجتماعی این کشور به مکانیزم دیگری بستگی داشته و نیازمند مذاکرات طولانی با دولت سوریه برای حل و فصل مشکلات حقوقی و سیاسی در این کشور است.

سازمان ملل از مجموعه حل و فصل‌های دراز مدت برای حل و فصل مشکلات مربوط به پناهجویان داخلی و خارجی و حمایت از کشورهای میزبان آنها بر اساس قوانین و استانداردهای بین المللی حمایت می‌کند. البته سازمان ملل تنها پس از آنکه اصلاحات همه‌جانبه سیاسی در سوریه تحقق یافتند، حاضر به کمک به بازسازی این کشور خواهد بود.

براساس اطلاعات این روزنامه، تهیه کننده این سند "جفری فلتمن" دیپلمات آمریکایی و معاون سابق دبیرکل سابق سازمان ملل در مسائل سیاسی است که در بهار سال جاری از سمت خود برکنار شد. دقیقا به همین دلیل، مواضع مورد تاکید در این سند با مواضع کشورهای غربی در رابطه با مسئله کمک به بازسازی سوریه مطابقت دارد.

جالب توجه است که بلافاصله پس از اظهارات افشاگرانه وزیر امور خارجه روسیه در باره این سند، "استفان دوجاریک" نماینده رسمی دبیرکل سازمان ملل ابتدا تایید نمود که در حال حاضر توجه سازمان ملل به روی حل و فصل سیاسی بحران سوریه متمرکز است و پس از چند روز نیز وجود چنین دستورالعملی را بطورکلی انکار کرد.