کدخبر: ۲۳۶۵۵۵ لینک کوتاه

فایرفاکس هم به جنگ ارزهای دیجیتالی می‌رود

اقتصاد نیوز:مرورگر اینترنتی فایرفاکس بدافزارهای استخراج ارزهای مجازی را به‌صورت کاملا خودکار مسدود کرده و مانع فعالیت آن‌ها می‌شود.

به گزارش اقتصاد نیوز وبه نقل از ایسنا، این روزها که ارزهای دیجیتالی رمزنگاری شده و استخراج آن‌ها بسیار باب شده است، وب‌سایت‌ها، حساب‌های کاربری و پلت‌فرم‌های بسیاری برای استخراج بیت‌کوین یا بیت‌کوین ماینینگ ایجاد شده است تا بتوانند با استفاده از آن‌ها به خرید و فروش و مبادلات تجاری کلان اقدام کنند.

پس از آنکه شرکت گوگل اعلام کرد مرورگر اینترنتی گوگل‌کروم از این پس تمامی وب‌سایت‌هایی را که به‌منظور استخراج ارزهای دیجیتالی رمزنگاری‌شده همچون بیت‌کوین طراحی و استفاده می‌شدند، مسدود خواهد کرد و مانع سوءاستفاده و نفوذ هکرها و مجرمان سایبری به آن‌ها می‌شود، حالا به‌نظر می‌رسد که بزرگترین رقیب آن یعنی موزیلا بعنوان شرکت توسعه‌دهنده مرورگر اینترنتی فایرفاکس نیز چنین تصمیم مشابهی دارد زیرا اعلام کرده است جدیدترین نسخه این مرورگر به قابلیت مسدودسازی اتوماتیک و خودکار سایت‌ها، بدافزارها و اپلیکیشن‌هایی که به استخراج ارزهای مجازی رمزنگاری شده مجهز خواهد بود.

نیک انگویان - معاون شرکت موزیلا - در این باره می‌گوید: مسدودسازی و جلوگیری از فعالیت چنین وب‌سایت‌های آلوده‌ای می‌تواند به افزایش امنیت سایبری کاربران اینترنتی کمک بسزایی کند، به‌گونه‌ای که دیگر هکرها و مجرمان سایبری نتوانند به رایانه و اطلاعات شخصی و مالی قربانیان نفوذ پیدا کرده و از آن‌ها برای مقاصد خود سوءاستفاده کنند.

مدت‌هاست که غول‌های تکنولوژی از جمله گوگل قوانین و مقررات سخت‌گیرانه بسیاری را در قبال موارد مختلف همچون ترویج خشونت و تروریسم، سوءاستفاده از کودکان و بزرگسالان، تبعیض و اپلیکیشن‌های استخراج ارزهای مجازی که این روزها از استقبال بسیار زیادی برخوردار شده است، اتخاذ و وضع کرده‌اند.

اپلیکیشن‌ و وب‌سایت‌هایی که برای استخراج و ماینینگ ارزهای مجازی مورد استفاده قرار می‌گیرند، به باور بسیاری از کشورها و مقامات امنیتی به‌منظور دور زدن تحریم‌ها، پولشویی، فرار مالیاتی، قاچاق اسلحه، دارو و مواد مخدر استفاده می‌شود و باید جلوی شیوع بی‌رویه و قارچی شکل آن را گرفت.

بسیاری از کشورهای جهان در ابتدا در تلاش بودند تا این پول بی‌افسار را کنترل کرده و معاملات با آن را تا حد امکان محدود کنند، چراکه آن‌ها بر این باورند بیت‌کوین به تجارت‌های غیرقانونی و غیرمجاز همچون تجارت اسلحه، تجهیزات تروریستی، قاچاق دارو و موادمخدر دامن‌زده و به علت آنکه مقامات قضایی و پلیس نمی‌توانند طرفین معامله را شناسایی و ردگیری کنند، باعث سهولت آن می‌شود.