کدخبر: ۲۳۶۹۱۳ لینک کوتاه

نماینده ایران در سازمان ملل متحد:

خشونت گرایی در جهان تاثیر سیاست یکجانبه گرایانه آمریکا است

اقتصادنیوز: نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد گفت: سیاست های مداخله جویانه، اقدامات نظامی علیه کشورهای مستقل، تقویت تروریسم و خشونت گرائی در جهان به ویژه در خاورمیانه از تاثیرات سیاست های یکجانبه، مداخله گرایانه و کوته بینانه آمریکاست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، غلامعلی خوشرو روز چهارشنبه در نشست عالی رتبه «ارتقای فرهنگ صلح» که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: روند فزاینده یکجانه گرایی، سیاست های مداخله جویانه و اعمال تحریم های یکجانبه اقتصادی، مالی و تجاری باهدف پیشبرد اهداف سیاست خارجی، تهدیدی علیه ارتقای صلح و امنیت در سطح بین المللی و منطقه ای است.

نماینده ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: تلاش مذبوحانه برای مشروعیت بخشیدن به ادامه اشغال سرزمین مردم فلسطین از طریق نفی واقعیت های تاریخی، منشاء بحران های خاورمیانه است و به تحقق صلح صدمه جدی می زند. 

خوشرو یادآور شد: ایجاد القاعده، حمله نظامی به عراق و افغانستان، حمایت از گروهای تروریستی تکفیری توسط عمال منطقه ای که موجب تقویت داعش شد از جمله مشکلات جدی است که باید به فوریت به آن پرداخت.

وی در پاسخ به نماینده عربستان که جمهوری اسلامی ایران را متهم به حمایت از تروریسم کرد، گفت: عربستان جبهه النصره، داعش و دیگر گروهای تروریستی، افراطی و تکفیری را تسلیح و حمایت نظامی و به موازات آن کودکان بی گناه در یمن را بمباران کرد که اینگونه اقدامات، مخرب صلح و ثبات در منطقه خاورمیانه و در جهت تامین اهداف منطقه ای آمریکاست.

نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تصریح کرد: خروج از سازمان های بین المللی از جمله یونسکو و شورای حقوق بشر و همچنین خروج از معاهدات چند جانبه چون معاهده پاریس و توافق هسته با ایران که براساس سیاست «آمریکا نخست» صورت گرفت نمودهای سیاست های مغشوش، خودخواهانه و استکباری است که از نگرش افراطی یکجانبه گرایانه نشات می گیرد. 

خوشرو خاطرنشان کرد: دیگر این رویکرد اثری بر کشورهای مستقل ندارد که می خواهند براساس منافع ملی و حق تعیین سرنوشت، در مورد نظام سیاسی، اقتصادی و اجتماعی خود به طور آزادانه تصمیم بگیرند.