کدخبر: ۲۳۷۲۲۲ لینک کوتاه

اسپانیا ناوهای جنگی را به عربستان تحویل نمی‌دهد

اقتصادنیوز: دولت اسپانیا جمعه شب به صورت تلویحی اعلام کرد برای فروش پنج فروند ناو جنگی به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به عربستان سعودی با مشکلات زیادی روبروست؛ اقدامی که پس از توقف تحویل ۴۰۰ بمب لیزری به ریاض صورت می گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، خبرگزاری فرانسه نوشت، وزارت دفاع اسپانیا هفته گذشته از لغو قرارداد فروش 400 بمب لیزری به عربستان به ارزش 9 میلیون و 200 هزار دلار به دلیل احتمال استفاده آنها در بمباران یمن خبر داده بود.

تصمیم لغو قرارداد فروش ناو جنگی به عربستان، نگرانی شدیدی را میان صنایع شناور سازی در ناوانسیای اسپانیا در پی داشته است؛ جایی که هزاران کارگر در بخش ساخت شناور و کشتی مشغول به کار هستند.

«ایزابلا سیلا» سخنگوی دولت مادرید در خصوص لغو قرارداد فروش سلاح به عربستان، به یک روزنامه اسپانیایی گفته است: گمان نمی کنم بحران سیاسی با عربستان داشته باشیم؛ هرچند شاید اختلاف عقیده میان دو کشور وجود داشته باشد که به نظرم قابل حل است.

وی افزود: دولت اسپانیا تلاش می کند، روابط خود با عربستان را حفظ و از قرارداد ساخت پنج شناور جنگی در ناوانسیا واقع در استان کادیس دفاع کند.

در همین راستا، «جیونا مندز» وزیر بازرگانی اسپانیا نیز به نمایندگان در جلسه کمیته دفاع پارلمان این کشور گفت که دولت مادرید اهمیت فروش این شناورها به عربستان را کاملاً درک کرده و این قراردادی عالی است که یک میلیارد و 800 میلیون دلار ارزش دارد و شش هزار فرصت شغلی ایجاد می کند.

مندز با بیان این که دولت هرگز نمی خواهد فروش این کشتی های جنگی را در معرض خطر قرار دهد، افزود: یک گروه کاری قرار است، تشکیل و سیستمی در این خصوص ساخته شود که استفاده از این سلاح ها پس از تحویل آن مشخص باشد.

اظهارات مقام های اسپانیایی پس از فشار افکار عمومی این کشور و برخی سازمان های حقوق بشری از جمله عفو بین الملل صورت می گیرد که خواستار توقف فوری هرگونه فروش جنگ افزار به عربستان به دلیل احتمال استفاده از آنها در جنگ علیه مردم یمن شده است.

بر اساس گزارش رسانه های اسپانیا، میزان صادرات سلاح و جنگ افزار مادرید به ریاض در سال 2017 به 270 میلیون یورو رسید که نشان از افزایش 133 درصدی صادرات سلاح نسبت به سال گذشته آن دارد.