کدخبر: ۲۳۸۰۴۴ لینک کوتاه

توسط ریابکوف صورت گرفت؛

پاسخ روسیه به اظهارات جان بولتون

اقتصادنیوز؛ سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به تهدید نظامی سوریه توسط جان بولتون گفت: آمریکا با تهدید مستقیم سوریه، در پی باج‌گیری از ایران و روسیه است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر؛ «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه امروز سه‌شنبه در واکنش به تهدیدات واشنگتن علیه سوریه به بهانه استفاده از تسلیحات شیمیایی تأکید کرد: اوضاع در سوریه و موفقیت‌ های دمشق در آزادسازی این کشور از تروریست‌ ها کسانی که نمی‌ خواهند شاهد تمامیت ارضی این کشور باشند را نگران کرده است.

معاون وزیر خارجه روسیه ادامه داد: این اقدام آمریکا نشانگر این است که واشنگتن سیاست تهدید و باج‌ خواهی و دستکاری حقایق را در پیش گرفته است.

وی در ادامه تصریح کرد: قبلا نیز هشدارهای مشابهی را از طرف دولت ترامپ دریافت کرده‌ بودیم. آمریکا با تهدید مستقیم سوریه، در پی باج‌گیری از ایران و روسیه است.

این در حالیست که «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید چندی پیش اعلام کرد که که آمریکا، فرانسه و انگلیس توافق کرده‌اند که استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت سوریه این بار با پاسخی بسیار قویتر از دفعه قبلی مواجه خواهد شد.

وی افزود: ما مدام در حال ارسال این پیام هستیم که استفاده از تسلیحات شیمیایی برای بار سوم پاسخی قویتر دریافت خواهد.

آمریکا و متحدانش تاکنون دوبار به بهانه استفاده دولت «بشار اسد» از تسلیحات شیمیایی حملاتی به مواضع ارتش سوریه انجام داده‌اند؛ ۲ حمله ادعایی که هیچوقت اثبات نشده است دولت سوریه عامل آن بوده است. 

دولت سوریه و وزارت دفاع روسیه بر اساس شواهد و مدارک همواره تاکید کرده‌اند که آمریکا و متحدانش با به کار بردن گاز شیمیایی علیه مردم توسط عوامل خود در سوریه از آن به عنوان دستاویزی مشروع برای حمله به دولت بشار اسد استفاده می‌کنند.

ادعاها درباره احتمال استفاده دمشق از سلاح های شیمیایی در حالی صورت می گیرد که دولت سوریه در سال ۲۰۱۳ بعد از یک توافق میان آمریکا و روسیه و با نظارت سازمان منع سلاح های شیمیایی، تسلیحات خود را یا نابود کرده و یا به خارج از سوریه ارسال کرده است. مقامات سوری نیز بارها اعلام کرده‌اند که این کشور هیچ سلاح شیمیایی در اختیار ندارد.

همچنین مقامات روسیه در هفته های اخیر بارها اعلام کرده‌اند که برخی تروریست‌ها با سلاح های شیمیایی اهدایی غربی‌ها درصدد انجام عملیات به منظور متهم کردن دولت اسد هستند. آمریکا و متحدانش پیش از این دوباره به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه به اهدافی در این کشور حمله کرده‌اند.

بولتون همچنین گفت که واشنگتن در این زمینه در حال مشورت دائم با لندن و پاریس است.