کدخبر: ۲۳۸۲۹۲ لینک کوتاه

بلومبرگ: ایران ذخیره‌سازی نفت در ناوگان نفت‌کش‌های خود را آغاز کرده است

اقتصادنیوز؛ ایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت ایران در آستانه بازگشت تحریم‌های آمریکا، ذخیره‌سازی نفت در ناوگان نفت‌کش‌های خود روی دریا را آغاز کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ تحریم‌های جدیدی که از سوی دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا، علیه نفت ایران وضع شده در اوایل نوامبر قرار است به اجرا گذاشته شود، اما برخی از خریداران شامل فرانسه و کره جنوبی در نتیجه فشارهای واشنگتن خریدشان را محدود کرده‌اند.

هری چلین گویریان مدیر استراتژی بازارهای کالا در بانک "بی ان پی پاریبا" از لندن به بلومبرگ گفت: انتظار می‌رود ذخیره‌سازی ذخایر نفت شناور ایران در دوران تحریم‌های جدید آمریکا، در ماه‌های آینده افزایش پیدا کنند.

تاکنون عمده کشتی‌های مورد بحث که همگی آنها به ایران تعلق دارند نفت را تنها به مدت چند هفته روی دریا نگه داشته‌ بودند، درحالی که در دوران تحریم‌های قبلی در فاصله سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ این زمان به چند ماه می‌رسید. تقریبا همه مشتریان اصلی ایران در اوت نسبت به آوریل پیش از آنکه تحریم‌های آمریکا اعلام شود، نفت کمتری از ایران خریداری کردند.

طبق گزارش بلومبرگ، دست کم پنج نفتکش حامل نفت در دو هفته و نیم گذشته در آب‌های نزدیک سواحل ایران لنگر انداخته‌اند. دو کشتی حامل میعانات ایران هفته‌هاست که نزدیک دوبی قرار دارند.

ایران از زمان برچیده شدن تحریم‌های قبلی در اوایل سال ۲۰۱۶ حدود ۳.۷ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرده که نسبت به زمان تحریم‌ها بیش از یک میلیون بشکه در روز افزایش داشته است. نفتکش‌های مورد استفاده برای ذخیره نفت همگی به شرکت ملی نفت ایران تعلق دارد.

آمریتا سان، مدیر تحلیلگر نفت در شرکت "انرژی اسپکتس" در یادداشتی به مشتریان این شرکت نوشت: طبق برنامه بارگیری مقدماتی، میزان صادرات ایران در سپتامبر به ۱.۵ میلیون بشکه در روز بالغ خواهد شد، در حالی که این رقم در آوریل و مه حدود ۲.۸ میلیون بشکه در روز بود.