​دلایل تمایل نداشتن ایران برای گفت وگو با ترامپ به روایت حسین موسویان

کدخبر: 241185
اقتصادنیوز:«سید حسین موسویان» پژوهشگر دانشگاه پرینستون و عضو سابق گروه مذاکره کننده هسته ای در مقاله ای در سایت الجزیره، 4 دلیلی که ایران نمی خواست با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا گفت وگو کند را اعلام کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، موسویان در این مقاله نوشت: ساعاتی قبل از شروع نطق رئیس جمهوری آمریکا در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ترامپ در پیام توییتری اعلام کرد: به رغم درخواست ها، هیچ برنامه ای برای ملاقات با «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران، ندارم. شاید این ملاقات روزی در آینده اتفاق بیافتد. مطمئنم که ایشان انسان دوست داشتنی است. این توییت بعد از چند هفته گمانه زنی ناظران سیاسی درمورد احتمال دیدار سران دوکشوردرحاشیه اجلاس سازمان ملل، منتشر شد. 

در ادامه این مقاله آمده است : درست است که ملاقات دو جانبه بین ایران و آمریکا صورت نگرفت اما نه به خاطر اینکه ترامپ در پیام توییتری خود آن را رد کرد، بلکه بدین خاطر بود که ایران در شرایط فعلی هیچ تمایلی به مذاکره دو جانبه با آمریکا ندارد. 

در یک سال اخیر، ایران 8 بار تقاضای دولت ترامپ برای ملاقات دوجانبه را رد کرده و در سفر اخیر به نیویورک نیز روحانی بر این موضوع تاکید داشت که کشورش هیچ تمایلی به ملاقات دوجانبه با دولت ترامپ ندارد. 

اما دلایلی که ایران نمی خواهد با ترامپ گفت وگو کند:

1- هیچ دلیلی برای ترک برجام توسط آمریکا وجود ندارد زیرا که این توافق پس از سال ها مذاکرات فشرده و سخت به نتیجه رسیده است. در سال 2015 میلادی ، «باراک اوباما» رئیس جمهوری سابق آمریکا اظهار داشت که برجام جامع ترین و شفاف ترین نظام بازرسی و راستی آزمایی بین المللی است که در تاریخ هسته ای بی سابقه است. لذا برجام بزرگترین نگرانی جامعه بین الملل را درمورد ماهیت برنامه هسته ای ایران را برطرف و تضمین کرده که برنامه هسته ای ایران همواره صلح آمیز خواهد بود. 

همچنین برجام از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد به عنوان عالی ترین مرجع قانونی و حقوقی جهان طی قطعنامه 2231به تصویب رسید. در طی سه سال اخیر نیز آژانس بین المللی انرژی هسته ای بارها طی گزارش های مختلف تاکید کرده که ایران مفاد برجام را بطور کامل اجراء کرده است. لذا باتوجه به اینکه ایران همه تعهداتش را انجام داده و جهان پذیرفته که این یک توافق جامعی است، دلیلی برای مذاکرات مجدد هسته ای وجود ندارد.

2- دولت دونالد ترامپ بدنبال کشاندن ایران به پای میز مذاکره از طریق توسل به سیاستهای افراطی وجنگ طلبانه و تهدید مستمر است. آمریکا تحت نفوذ اسرائیل قصد دارد علیه ایران، یک اتحاد نظامی درخاورمیانه شکل دهد. چنین سیاستی ممکن است درمورد کره شمالی کارایی داشته باشد اما درمورد ایران هرگز. لذا چنین رفتاری موجب شده که تهران به صداقت ترامپ درمورد گفتگو مظنون باشد. علاوه برآن، ترامپ با خروج از برجامی که توسط دولت قبل امضاء شده و شورای امنیت سازمان ملل وهمه نهادهای ذیربط بین المللی نیز آن را تایید کرده اند، در واقع نشان داد که آمریکا حتی به امضای خود هم پایبند نبوده و شریک قابل اعتمادی برای توافق نیست.

3- دولت فعلی آمریکا به دنبال چیزی جز براندازی نظام جمهوری اسلامی نیست. مهره های اصلی دولت ترامپ از جمله «جان بولتون» مشاور امنیت ملی و «مایک پمپئو» وزیر خارجه درخط مقدم این سیاست اند. لذا کدام دولت در روی کره زمین حاضر است با دولتی که بدنبال براندازی اوست، تعامل کند.

4- ایران نمی تواند با دولتی در آمریکا مذاکره کند که ممکن است بزودی قدرت را از دست بدهد. امروز دولت ترامپ در آمریکا بخاطر احتمال نقض قانون اساسی درمورد مداخله روسیه درانتخابات 2016 تحت فشار فزاینده برای استیضاح است و اگر دموکراتها انتخابات در پیش روی کنگره در ماه نوامبر پیروز شوند، ممکن است احتمال استیضاح بیشتر شود. 

موسویان خاطرنشان کرد: حتی اگر دولت ترامپ استیضاح نشود، شانس وی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 میلادی محدود است. میزان رضایت عمومی از ترامپ در آمریکا کمتر از 9 رئیس جمهور پیشین اوست. خنده تمسخر آمیز روسای کشورها در مجمع عمومی سازمان ملل بعد از ادعای او که دستاوردهای دولتش از هر رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا بیشتر بوده، گواه از کم اعتباری دولت او در داخل و خارج آمریکا دارد. 

دیپلمات سابق کشورمان نوشت: لذا با توجه به شرایط نامساعد در فضای سیاسی فعلی داخل آمریکا، ممکن است ایران صبر کند تا ترامپ قدرت را از دست داده و با جانشین بعدی درصورتیکه شریک خوبی برای مذاکره باشد، گفت وگو کند. دولت ایران عجله ای ندارد. علیرغم فشار آمریکا، متحدان اروپایی پای برجام ایستاده و بدنبال ساز و کار و مکانیزم هایی برای نقل وانتقالات مالی هستند تا قانونا تحریم های آمریکا را دور بزنند. چین و روسیه هم به این مکانیزم جدید خواهند پیوست. 

وی اظهار داشت: به عبارت دیگر، ایران می تواند دو سال دیگر تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2020 صبر کند. در این فاصله، اگر دولت ترامپ تصمیم به تغییری بنیادین در خط و مشی سیاست خارجی خود در قبال ایران گرفت، ایران ممکن است برای مذاکره مجدد اعلام آمادگی کنند. 

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید