کدخبر: ۲۴۱۲۷۹ لینک کوتاه

اینترفکس:

روسیه و چین برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مکانیسمی جدا از اروپا دارند

اقتصادنیوز؛ خبرگزاری اینترفکس روسیه به نقل از یک منبع آگاه با اشاره به ساز و کار متفاوت روسیه و چین برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نوشت: مکانیسم اروپایی‌ها برای توافق با ایران به منظور حفظ برجام، منحصر به کشورهای این اتحادیه خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ این خبرگزاری روسی از اقدام مسکو و پکن برای حفاظت از شرکت‌های خود در برابر تحریم‌های آمریکا خبر داد.

خبرگزاری اینترفکس به نقل از یک منبع نوشت: «مکانیسم اتحادیه اروپا برای توافق با ایران شامل طرف‌های دیگر برجام نمی‌شود؛ روسیه و چین خودشان برای محافظت از شرکت‌های‌شان در برابر تحریم‌های آمریکا اقداماتی را اتخاذ خواهند کرد».

اینترفکس جزئیات بیشتری راجع به این خبر ارائه نکرده است.

«وانگ یی»، وزیر خارجه چین روز دوشنبه (۳ مهر) در دیدار با ظریف ضمن تأکید بر تعهد این کشور برای حفظ برجام گفت کشورش روابط عادی اقتصادی با ایران را ادامه خواهد داد.

«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه در گفت‌وگو با سی‌ان‌ان درباره اینکه اروپایی‌ها چه کاری می‌توانند برای حفظ برجام انجام دهند گفت: «ما همراه با اروپایی‌ها و همچنین روس‌ها، چینی‌ها و دیگران در سراسر دنیا ساز و کارهایی به کار گرفته‌ایم  تا کانال‌هایی برای ادامه تجارت با ایران ایجاد کنیم که ضمانت می‌کند تجارت می‌تواند صرفنظر از تحریم‌های ثانویه ادامه پیدا کند.»

موگرینی همچنین ابراز امیدواری کرد که ابزار مدنظر ۱+۴ برای ایجاد امکان تعاملات بانکی با ایران، تا پیش از نوامبراجرایی شود؛ ماه نوامبر از ۱۰ آبان و دور دوم تحریم‌های آمریکا از ۱۳ آبان آغاز می‌شود.