کدخبر: ۲۴۱۵۳۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
تعداد مرگ مسمومیت با الکل به 24 نفر رسید/مردم نگران نباشند بیمارستان‌ها مسمومان الکل را به مراجع قضایی معرفی نمی‌کنند

معاون فنی اورژانس:

تعداد مرگ مسمومیت با الکل به ۲۴ نفر رسید/مردم نگران نباشند بیمارستان‌ها مسمومان الکل را به مراجع قضایی معرفی نمی‌کنند

اقتصادنیوز: معاون فنی اورژانس کشور گفت: مسمومیت با الکل در روزهای اخیر در چندین استان گزارش شده، تاکنون ۲۶۳ فرد مسموم شده با الکل در بیمارستان ها پذیرش شده اند، از این تعداد ۲۴ نفر فوت شدند (سه نفر مرگ مغزی) و ۲۱۷ نفر هنوز بستری هستند که ۱۵ نفرشان در بخش مراقبت ویژه هستند.

به گزارش اقتصادنیوز حسن نوری روز شنبه در گفت و گو با  ایرنا افزود: این مسمومیت ها در استان های هرمزگان، استان های خراسان شمالی، البرز، کهگیلویه و بویراحمد گزارش شده است.

در سه روز گزارش مواردی از مسمومیت با الکل در تعدادی از استان های کشور گزارش شده است، اخبار واصله حاکی از ورود یک محموله مشروبات الکلی به کشور است که به علت داشتن الکل متانول افراد مصرف کننده را دچار مسمومیت شدید، نابینایی، تخریب کلیه و در مواردی مرگ کرده است.

وی ادامه داد: افراد مسموم با الکل باید به سرعت به بیمارستان منتقل شوند تا از مرگ یا نابینایی نجات پیدا کنند، آغاز درمان و دیالیز به موقع مبتلایان به مسمومیت های الکلی می تواند از وقوع مرگ و نابینایی فرد جلوگیری کند.

وی گفت: با توجه به قانون، ممنوعیت مصرف الکل در ایران آمار درستی از مصرف کنندگان و معتادان این مواد نداریم، اما در برخی از روزهای سال میزان مصرف الکل افراد به دلیل شرکت در میهمانی ها افزایش پیدا می کند.

وی درباره دلیل فوت 19 نفر از مصرف کنندگان الکل در روزهای اخیر در جنوب کشور گفت: این الکل ها که حاوی متانول است موجب مرگ و نابینایی تعدادی از مردم شد.

نوری درباره آغاز نشانه های مسمومیت با این نوع الکل گفت: نشانه های جدی این مسمومیت می تواند تا 24 ساعت بعد از مصرف به وجود آید و به همین دلیل مصرف کنندگان باید به نشانه ها توجه زیادی داشته باشند و با آغاز نشانه های مسمومیت به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه کنند.

این متخصص اورژانس افزود: هم اکنون 178 نفر به دلیل مسمومیت با الکل در بیمارستان ها بستری هستند و 11 نفر از آنها در بخش ویژه قرار دارند.

وی افزود: اگر فردی که دچار مسومیت با متانول شده، به موقع برای درمان مراجعه کند و مراحل درمان از جمله دیالیز خون انجام بشود فرد کاملا سلامتی اش را باز می یابد ولی اگر درمان به موقع آغاز نشود می تواند سبب مرگ شود یا به آسیب های مغزی برگشت ناپذیر منجر شود.

نوری درباره درمان مسمومان الکل در روزهای اخیر گفت: با توجه به تعداد زیاد این افراد، برای درمان به موقع این بیماران دستگاه دیالیز از طریق بالگرد و زمینی به مراکزی که این افراد بستری شده، بودند منتقل شد و درمان آنها اغاز شد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه آیا افرادی که دچار مسمومیت الکل شدند و در مراکز درمانی بستری می شوند به مراجع قانونی معرفی خواهند شد، گفت: فردی برای درمان مسمومیت الکل به مراکز درمانی مراجعه کرده اگر جرمی همچون درگیری و تصادف نداشته باشد از طرف مسئولان بیمارستانی به مراجع قضایی معرفی نمی شود و بیماران نباید از این جهت نگرانی داشته باشند و خیلی سریع به مراکز درمانی مراجعه کنند زیرا درمان شدنش منوط به مراجعه زودهنگام است و هرچقدر مراحل درمان دیرتر آغاز شود، آسیب های بیشتری در بیمار باقی می ماند.