آمریکا و ترکیه در سوریه گشتزنی مشترک برقرار می کنند

کدخبر: 242138
اقتصادنیوز: «جیمس متیس» وزیر دفاع آمریکا دوشنبه شب اعلام کرد که با وجود تنش در روابط سیاسی واشنگتن و آنکارا، کشورش به همراه ترکیه گشتزنی مشترک در منطقه «منبج» در شمال سوریه انجام می دهد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، رویترز خبرداد، متیس که به پاریس سفر کرده است، به خبرنگاران گفت: رزمایش نظامی مشترک میان نیروهای دو کشور اکنون جریان دارد و باید دید که کارها چگونه پیش می رود. 

او گفت: عوامل زیادی وجود دارد که موجب شده به این باور برسیم، پس از پایان رزمایش، گشتزنی مشترک نیروها انجام خواهد شد.

وزیر دفاع آمریکا فاش کرد که واشنگتن اکنون با مربیان ترک کار می کند و در هفته های آینده، آموزش ارتش آنکارا در خاک ترکیه آغاز می شود.

ماه گذشته میلادی نیز وزیران خارجه ترکیه و آمریکا بر سر خروج نیروهای یگان های مدافع خلق ' ی.پ.گ ' از منبج به توافق رسیده بودند.

خرداد ماه گذشته بود که توافق اولیه دو کشور در خصوص منبج در دیدار کارشناسان ترکیه و آمریکا در آنکارا حاصل شد و پس از آن وزرای خارجه دو کشور در واشنگتن توافق به دست آمده را نهایی و امضا و نقشه راه اقدام دو کشور در خصوص این منطقه در شمال سوریه را اعلام کردند.

متیس در حالی از رزمایش مشترک آمریکایی و ترکیه ای در خاک سوریه خبر می دهد که دولت دمشق مکررا حضور این نظامیان را غیر قانونی خوانده و خواستار خروج نظامیانی شده است که بدون موافقت دولت سوریه خاک آن را اشغال کرده اند.

اعلام خبر رزمایش مشترک پس از آن انجام می شود که روابط واشنگتن و آنکارا از مردادماه گذشته و در نتیجه بازداشت کشیش «اندرو جانسون» در شهر ازمیر ترکیه دچار تنش جدی شده است.

جانسون به اتهام ارتباط با کودتاگران ترکیه، همدستی با گروه‌های تروریستی و نیز جاسوسی برای آمریکا به 35 سال زندان محکوم شده است.

پس از این اقدام ترکیه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریکا در پیامی توئیتری تهدید کرد، آنکارا را به دلیل بازداشت طولانی مدت کشیش آمریکایی، تحریم می کند.

ترامپ پیش از آن نیز در واکنش به این حکم، تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد از ترکیه را به دو برابر افزایش داد.

تیتر یک
  • مشاور نماینده احتمالی بایدن در امور ایران ارائه کرد؛

    اقتصادنیوز: علی واعظ، مشاور ارشد رابرت مالی، گزینه جو بایدن برای نمایندگی ویژه امور ایران ضمن بیان اینکه «دامنه تأثیر…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید