کدخبر: ۲۴۲۳۱۰ لینک کوتاه

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران:

ممکن است برخی شرکت‌هایی که از ایران خارج شده‌اند، به ایران بازگردند

اقتصادنیوز؛ سید رضی حاجی آقامیری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید: با اجرای سازوکار جدید اروپا، حتی ممکن است بعضی از شرکت هایی که از ایران خارج شده اند، شرکت هایی با نام دیگر تشکیل دهند و با نام جدید با ما معامله کنند. به هر حال، همه اینها نیاز به زمان دارد تا ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب؛ سید رضی حاجی آقامیری، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درباره تصمیم جدید اتحادیه اروپا برای ایجاد یک کانال مالی با ایران گفت: این موضوع از دو منظر قابل بررسی است. از بعد سیاسی و جهانی، بعد از ماجرای کوبا، برای اولین بار است که کشورهای اروپایی، آمریکا را دور می زنند.

او اضافه کرد: البته شرایط امروز دنیا را نمی توان دقیقا با زمان ماجرای کوبا مقایسه کرد. اکنون با موقعیتی که ترامپ رقم زده، یک ناسیونالیسم آمریکایی ایجاد کرده و بر خلاف اروپا که در جهت جهانی شدن و نقد ناسیونالیسم پیش می روند، حرکت می کند. اما اروپا خیلی جدی ایستاده و می گوید باید برخلاف ترامپ به امضای خودمان در برجام اهمیت بدهیم.

آقامیری افزود: اینکه با تصمیم جدید اروپا، از امتیازات ناشی از برجام برخوردار شویم یا خیر، بحث دیگری است. اما حتی اگر منافع متصور برای کشورمان که ناشی از اجرای برجام بوده، به طور کامل به دست نیاید، به خاطر همین بعد سیاسی، ایران بُرد کرده است.

این فعال اقتصادی با اشاره به بعد اقتصادی تصمیم اروپا اظهار داشت:با توجه به آنچه تا کنون شرح داده شده، قرار است صندوقی تشکیل شود که پول فروش نفت ما در آن برود و اقلام وارداتی مان از اروپا هم ادامه پیدا کند. در واقع، چون بانک ها به خاطر مسائل مربوط به جهانی شدن، مجبورند با امریکا همراهی کنند ما راه سومی را انتخاب کرده ایم.

آقامیری ادامه داد: این راه نشدنی نیست؛ فقط می ماند اینکه شرکت‌های طرف تجارت با ایران، چقدر دغدغه لطمه زدن توسط امریکا را دارند و اینکه اروپا به اندازه کافی شرکت های کوچک و متوسط دارد که بتواند این معاملات تجاری را پوشش دهد. اینها مسائلی است که با گذشت زمان مشخص خواهد شد.

این فعال اقتصادی همچنین تصریح کرد: با اجرای سازوکار جدید اروپا، حتی ممکن است بعضی از شرکت هایی که از ایران خارج شده اند، شرکت هایی با نام دیگر تشکیل دهند و با نام جدید با ما معامله کنند. به هر حال، همه اینها نیاز به زمان دارد تا ببینیم چه اتفاقی خواهد افتاد.