کدخبر: ۲۴۴۹۸۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رونمایی از ربات کمک به سالمندان در ایتالیا

اقتصاد نیوز:مهندسان "کالج ترینیتی دوبلین" در کنفرانس "Maker Faire Rome ۲۰۱۸ " از یک ربات که برای کمک به سالمندان توسعه داده شده، رونمایی کردند.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از ایسنا، مهندسان رباتیک "کالج ترینیتی دوبلین"(Trinity College Dublin) بریتانیا طی کنفرانس Maker Faire Rome ۲۰۱۸ در ایتالیا از نسخه اولیه یک ربات که به منظور کمک به سالمندان طراحی و توسعه داده شده، رونمایی کردند.

کنفرانس" Maker Faire Rome ۲۰۱۸ " بزرگترین کنفرانس سازندگان و مخترعان اروپا است که امسال از ۱۱ اکتبر در شهر رم، ایتالیا آغاز شده بود و روز گذشته پایان یافت.

رباتی که مهندسان توسعه داده‌اند "استیو"(Stevie ) نام دارد و برای تسهیل انجام امور و کمک به سالمندان و افراد ناتوان طراحی و ساخته شده است.

"استیو" یک ربات دوستانه با ویژگی‌های انسانی است. او به طور مستقل برخی از امور را انجام می‌دهد و برخی امور دیگر را نیز تحت کنترل انسان انجام می‌دهد. برخی از اولین وظایف "استیو" عبارتند از انجام کارهای معمول خانه‌های سالمندان و مراقبت ویژه از سالمندان است.

دکتر "کانر مک گین"(Conor McGinn) " سرپرست این پروژه گفت: خانه‌های سالمندان با چالش‌های قابل ملاحظه‌ای مواجه هستند، مخصوصا در طول شب که تعداد پرستاران کم است. این ربات می‌تواند چندین وظیفه معمولی را انجام دهد که این عمل باعث بهبود کارایی و کاهش قابل ملاحظه فشار وارده بر کاربران می‌شود.

ربات مذکور دارای ۲ دست است و با تکان دادن سر می‌تواند با افرادی که در اطرافش هستند، ارتباط برقرار کند.

صداها، چراغ‌ها، حالات چهره و زبان بدن به "استیو" کمک می‌کند تا با موقعیت‌های مختلفی که ممکن است با آن روبرو شود ارتباط برقرار کرده و به طور مناسب پاسخگو باشد.

استیو متحرک است و مجهز به سنسورهای عمقی و لمسی است. دوربین‌هایی که درون آن تعبیه شده، او را قادر می‌سازد تا با محیط اطراف خود هوشمندانه ارتباط برقرار کند. این ربات همچنین مجهز به پردازنده‌های هوشمند و اتصال بیسیم مانند Wi-Fi و بلوتوث نیز است.

مهندسان کالج ترینیتی با همکاری سازمان سالمندان "ALONE" در ایرلند این ربات را طراحی کرده است.

استیو همچنین می‌تواند به لوازم خانگی هوشمند متصل شود و بر کارهایی نظیر دمای اتاق نظارت می‌کند و کاربر را از تغییرات دما مطلع می‌سازد.

پروفسور مک گین در انتها گفت: بسیاری از کارشناسان و پرستاران برای توسعه این ربات با ما همکاری کردند. از طریق همکاری با سازمان‌هایی مانند ALONE، ما قادر به درک بهتر چالش‌هایی که افراد با آن مواجه هستند، شدیم.

انتظار می‌رود این ربات تا سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه شود.