کدخبر: ۲۴۶۱۷۹ لینک کوتاه

سناتور جمهوری‌خواه: ساده‌لوحی است که باور کنیم بن‌سلمان نقشی در ماجرای خاشقجی نداشته است

اقتصادنیوز؛ «رند پال»، سناتور جمهوری‌خواه ایالت کنتاکی ادعای مطلع نبودن «محمد بن سلمان» درباره ماجرای قتل خاشقچی را رد کرد و گفت: «امکان ندارد که بدون تایید ولی‌عهد ۱۵ نفر برای کشتن یک مخالف به ترکیه بروند. مطمئنم که ولی‌عهد (در موضوع خاشقچی) دخالت داشته است».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ رند پال، عضو جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روایت ریاض درباره قتل جمال خاشقچی را رد کرد و همچنین تهدید اخیر رئیس‌جمهور آمریکا برای خارج کردن این کشور از «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» با روسیه را «اشتباهی بزرگ» خوانده است.

مجری برنامه «یکشنبه فاکس نیوز» از «رند پال» سناتور ایالت «کنتاکی» درباره اذعان عربستان سعودی به قتل «جمال خاشقچی» سوال کرد و از سناتور جمهوری‌خواه درباره روایت رسمی ریاض درباره قتل خاشقچی پرسید: «آیا شما به روایت سعودی باور دارید؟».

قانونگذار هم حزبی «دونالد ترامپ» در جواب گفت: «به نظرم ساده‌لوحی است که باور کنیم ولی‌عهد سعودی اصلا در این ماجرا نقشی نداشته، قطعا باور نمی‌کنم و این روایت را توهین به همه آنهایی می‌دانم که دارند این موضوع را تحلیل می‌کنند و اطلاعاتی در این باره دارند، اینکه گفته شود مشت زنی بین چند تن سبب تکه تکه شدن استخوان یک نفر شده باشد».

سناتور ایالت کنتاکی ادعای مطلع نبودن «محمد بن سلمان» درباره ماجرای قتل خاشقچی را رد کرد و گفت: «امکان ندارد که بدون تایید ولی‌عهد ۱۵ نفر برای کشتن یک مخالف به ترکیه بروند. مطمئنم که ولی‌عهد (در موضوع خاشقچی) دخالت داشته است».

وی افزود: «برای همین هم من گفته‌ام که ما (دولت و کنگره آمریکا) باید قوی‌تر از آن باشیم که فقط بگوییم "اوه ما تعداد معدودی از این افراد را تحریم خواهیم کرد" و وانمود کنیم که داریم کاری انجام می‌دهیم.  به نظر من، ما واقعا باید فروش سلاح به عربستان سعودی را متوقف کنیم و شروع به یک بحث جدی و طولانی درباره این داشته باشیم که آیا آنها (عربستان سعودی) می‌خواهند متحد ما باشند یا دشمن ما».

مجری شبکه فاکس نیوز نظر عضو کنگره آمریکا را درباره استدلال ترامپ در مخالفت با توقف فروش سلاح به عربستان سعودی جویا شد.

سناتور پال که یکی از سرسخت‌ترین مخالفان جنگ یمن است و حتی طرحی برای توقف فروش سلاح به ائتلاف سعودی ارائه داده بود، گفت: «به نظر من اصلا نباید به موضوع (فروش) تسلیحات به عنوان برنامه‌ای برای ایجاد فرصت‌های شغلی نگاه شود».

رئیس‌جمهور آمریکا در روزهای اخیر به رغم فشارهای اعضای ارشد کنگره این کشور به او در پرونده خاشقچی و تاکید آنها بر لزوم توقف فروش سلاح به ریاض گفته بود که چنین کاری به معنای از بین رفتن فرصت‌های شغلی برای آمریکا خواهد بود.

سناتور ایالت کنتاکی در مصاحبه با فاکس نیوز درباره تهدید ترامپ برای خروج از «پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد» هم صحبت کرد و گفت: «به نظر من (خروج از این پیمان) یک اشتباه بسیار بسیار بزرگ است».

او پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد امضا شده بین «رونالد ریگان» رئیس‌جمهور اسبق آمریکا و «میخائیل گورباچف» آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی را توافقی تاریخی خواند و گفت که واشنگتن نباید از آن خارج شود.

به گفته او به جای خروج از این پیمان، رئیس‌جمهور آمریکا باید مذاکره‌کننده‌های ارشد در زمینه کنترل تسلیحات اتمی تعیین کرده و با روسیه درباره تخلف آن از این پیمان مذاکره کند چرا که آنها هم مدعی تخلف‌های واشنگتن هستند.

رند پال افزود: «باید (با روسیه) یک مذاکره عقلانی با حضور کارشناسان (کنترل تسلیحات اتمی) داشته باشیم تا ببینیم آیا می‌توانیم اختلافنظرهایمان را حل کنیم یا خیر».

رئیس‌جمهور آمریکا شامگاه شنبه روسیه را به نقض پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد متهم و تهدید کرد کشورش را از آن خارج می‌کند.

این توافق که در سال ۱۹۸۷ امضا شد، آمریکا و (شوروی و بعد از آن) روسیه را از تملک، تولید یا پرتاب آزمایشی موشک‌های کروز با برد بین ۳۰۰ تا ۳۴۰۰ مایل منع می‌کند.