کدخبر: ۲۴۶۴۵۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

معاون دانشجویی دانشگاه تهران

۵۰ درصد خوابگاه متاهلان در اختیار دانشگاه تهران است

اقتصادنیوز : معاون دانشجویی دانشگاه تهران گفت: دانشگاه تهران به لحاظ کمی و کیفی خوابگاه ها نسبت به کل کشور در سطح مطلوبی قرار دارد و ۵۰ درصد خوابگاه متاهلان کل کشور در اختیار دانشگاه تهران است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،«حسن به نژاد» معاون دانشجویی دانشگاه تهران  افزود: دانشگاه تهران در کنار دانشکده های مرکزی، پردیس، کرج و هومن دارای 10 هزار دانشجوی غیربومی خوابگاهی است. 

بر اساس آمار معاونت آموزشی دانشگاه تهران، این دانشگاه دارای حدود 54 هزار دانشجو در مقاطع مختلف است. 

معاون دانشجویی دانشگاه تهران گفت: به دانشجویان روزانه در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری خوابگاه تعلق می گیرد.

وی در خصوص برخی کمبودها در خوابگاه دانشجویان افزود: کمبود خوابگاه دانشگاه تهران معطوف به دانشجویان شبانه است و این دانشگاه تلاش هایی را برای رفع این کاستی ها آغاز کرده است تا بتواند نیاز دانشجویان نوبت دوم یا شبانه را نیز برطرف نماید.

وی گفت: برخی از خوابگاه های این دانشگاه نظیر کوی دانشگاه، فاطمی و چمران به صورت مجتمع و برخی دیگر نیز بصورت ساختمان پراکنده هستند. 

وی اظهار داشت: شرایط خوابگاه ها در مقاطع مختلف متفاوت است. برای دانشجویان دکتری عمدتا اتاق های دو نفره و سه نفره وجود دارد و برای دانشجویان کارشناسی ارشد وابسته به ورودی و نیم سال، اتاق های چهار نفره و پنج نفره اختصاص یافته است.

معاون دانشجویی دانشگاه تهران گفت: در نیم سال اول مشکلات خوابگاهی بیشتر است. در نیم سال دوم با دانش آموخته شدن شماری از دانشجویان، می توان اتاق های پنج نفره را به چهار نفره کاهش داد. 

به نژاد افزود: دانشجویان سنواتی نیز با یک ظرفیت اضافه اسکان داده می شوند. برخی از دانشجویان کارشناسی ارشد در زمان ارائه پایان نامه و دفاع هستند و برخی از دانشجویان دکتری در انتظار مقاله ها. در این شرایط دانشجویان سنواتی می توانند از خوابگاه ها استفاده نمایند.

وی ادامه داد: ساختمان خوابگاه ها نیز با یکدیگر بنابر موقعیت مکانی و ظرفیت اتاق ها متفاوت است. تغییر عمده ای که در این راستا صورت گرفته است، حذف اتاق های 12 نفره است. 

این مسئول با بیان اینکه بعضی از خوابگاه ها در ابتدا به نیت خوابگاه ساخته نشده بود افزود: این ساختمان ها در طرح توسعه دانشگاه برای افزایش ظرفیت ها به عنوان خوابگاه مورد استفاده قرار گرفت تا به نیاز دانشجویان پاسخ داده شود. 

معاون دانشجویی دانشگاه تهران تصریح کرد: به طور مثال برخی از این اتاق ها مهمان خانه ی واحدها بوده است که اکنون به عنوان خوابگاه با فضای بالا مورد استفاده بعضی از دانشجویان سنواتی قرار گرفته است.

به نژاد با تاکید بر تلاش دانشگاه در زمینه ی افزایش کیفیت خوابگاه ها نیز بیان داشت: دانشگاه تهران در سال جاری نزدیک به یک میلیارد تومان با استفاده از بودجه و همچنین کمک خیرین، تجهیزات و امکانات خریداری کرده است. 

معاون دانشجویی دانشگاه تهران در باره هزینه خوابگاه ها افزود: در چند سال اخیر دانشگاه برای بازسازی، نوسازی و ساخت خوابگاه های جدید مبالغ بسیار سنگینی را هزینه کرده است. 

وی گفت که در حال حاضر یک واحد 250 نفره در دست احداث است و امیدواریم تا یکی دو سال آینده بتوانیم آن را به اتمام برسانیم. بودجه ی مصوب اداره کل خوابگاه ها مبلغی معادل 15 میلیارد تومان می باشد که همچنان پاسخگوی نیاز هزینه های خوابگاه ها نیست.

در هر سال تلاش می شود از بخش های مختلف مانند صندوق رفاه و خیرین مبالغ بیشتری جمع آوری شود، چرا که بودجه های جاری اداره کل خوابگاه ها کفاف هزینه ها را نخواهد داد.