کدخبر: ۲۴۷۸۲۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

​شورای «روسیه- ناتو» خروج آمریکا از پیمان هسته ای را بررسی می کند

اقتصادنیوز :شورای روسیه- ناتو در نشست آتی خود طرحهای واشنگتن برای خروج از «پیمان منع موشکهای هسته ای میان بُرد» را به بحث و گفتگو خواهند گذاشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر ، «آندری کلین» مدیر بخش همکاری اروپایی در وزارت خارجه روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که شورای روسیه- ناتو طرحهای واشنگتن برای خروج از «پیمان منع موشکهای هسته ای میان بُرد» (INF treaty) را مورد بحث و بررسی قرار خواهد داد.

کلین در این باره گفت: «من فکر می کنم که دستور کار نشست آتی [شورای روسیه- ناتو] بدون بررسی طرحهای آمریکا برای خروج از پیمان مذکور که داغ ترین موضوع روز است، ناقص خواهد بود».

خبرگزاری تاس نیز به نقل از یک مقام ائتلاف نظامی ناتو نوشت که این شورا روز سی و یکم اکتبر در بروکسل نشستی در سطح سفراء برگزار خواهد کرد.

یکشنبه هفته گذشته (۲۱ اکتبر/ ۲۹ مهرماه)  «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که واشنگتن از «پیمان منع موشکهای هسته ای میان بُرد» (INF) که با روسیه منعقد کرده است، خارج خواهد شد.

ترامپ در توجیه این خروج غیرمنتظره به نقض ادعایی این پیمان از سوی روسیه متوسل شد و در عین حال «توسعه این موشکهای هسته ای» را وعده داد. وی یک روز پیش از آن نیز در گفتگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس اعلام کرد: «در صورتیکه چین و روسیه با انعقاد یک پیمان جدید موافقت نکنند، ما [واشنگتن] این توافق را فسخ خواهیم کرد و پس از آن تسلیحات [موشکی] خود را توسعه خواهیم داد».

ترامپ به رغم طرح این ادعا که روسیه این پیمان را نقض کرده است، هیچگونه ادله و مدرکی برای اثبات مدعای خود ارائه نکرد!

اعلام خروج از پیمان مذکور، یک روز پس از آن انجام شد که روزنامه گاردین در گزارش خود از اِعمال فشار «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید بر ترامپ جهت خروج از این پیمان خبر داد.