کدخبر: ۲۴۷۸۳۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ظریف: برای نخستین بار اروپا در پی مقابله با تحریم آمریکا است

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه ایران می گوید، نخستین باری است که اروپایی ها نه تنها علیه سیاست ایالات متحده اظهار نظر می کنند بلکه به دنبال توسعه فرایندی برای توقف و جبران تحریم ها هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، محمد جواد ظریف در گفت و گو با خبرنگار سی بی اس که به تهران سفر کرده بود و روز دوشنبه منتشر شد، درباره خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم ها سخن گفت.

وی افزود: تحریم ها تاثیر اقتصادی خواهند داشت، اما سیاست را تغییر نمی دهند. ایالات متحده باید این را یاد بگیرد. ایالات متحده به تحریم ها اعتیاد دارد و معتقدند که تحریم ها اکسیری هستند که تمام مشکلات آنها را برطرف می کنند. این گونه نیست. 

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: آنها در واقع به مردم آسیب می رسانند و ما به عنوان دولت متعهد هستیم که تاثیر آن را بر مردم به حداقل برسانیم. تحریم ها هرگز سیاست را تغییر نمی دهند. 

ظریف درباره طرح اروپا برای بهره مند شدن ایران از منافع برجام گفت: نخستین باری است که اروپایی ها نه تنها علیه سیاست ایالات متحده اظهار نظر می کنند بلکه به دنبال توسعه فرایندی هستند که تحریم های آن را متوقف و جبران کند.

وی تصریح کرد: دو و نیم سال در مذاکره برای این قرارداد وقت صرف نکردیم که به راحتی از آن خارج شویم، زیرا می دانم که توافق بهتری نخواهد بود. هرگز برای ایالات متحده یک توافق بهتر وجود نخواهد داشت.

وزیر امور خارجه ایران با کنایه به هنر معامله دونالد ترامپ افزود: می توانم به رئیس جمهوری آمریکا با همه مهارت های مذاکراتی وی اطمینان دهم که این توافق بهترین توافق ممکن است.

ظریف ادامه داد: این بهترین توافق برای ما، اروپا، آمریکا، روسیه، چین و تمام جامعه بین المللی است.

وی درباره تحریم های 13 آبان ماه هم گفت: همه معتقدند که این تحریم ها پیشتر اثرات خود را در اقتصاد گذاشته است. من فکر می کنم که آمریکایی ها مشکل بزرگتری نسبت به آن دارند چرا که پس از آن، ما بر اساس برنامه های خود به آنها پاسخ خواهیم داد.

وزیر امور خارجه ایران از توضیح بیشتر درباره برنامه ها یا پاسخ ایران به این تحریم ها خودداری کرد و گفت: همانطور که رئیس جمهور ترامپ گفت، می خواهم او حدس بزند.

ظریف، نظر یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی مبنی بر دایر بودن خط عمان برای گفت و گو با آمریکایی ها را رد کرد و گفت: اما من امکان مذاکره را رد نمی کنم. ما این کار را در گذشته انجام داده ایم و می توانیم دوباره انجام دهیم.