کدخبر: ۲۴۷۸۴۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تقدیر ماکرون از آنگلا مرکل برای کناره‌گیری از قدرت

اقتصادنیوز: امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه به تصمیم آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان برای کناره گیری از سمت خود در سال ۲۰۲۱ میلادی واکنش نشان داد و آنرا «تصمیمی به غایت شایسته» توصیف کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از یورونیوز، رئیس جمهوری فرانسه ضمن تحسین برانگیز خواندن قصد صدراعظم آلمان برای کنار رفتن از پست فعلی و نیز ریاست حزب تحت رهبری اش خاطرنشان کرد: «این تصمیم اوست و من آنرا بسیار مسئولانه و به غایت شایسته توصیف می کنم.»

مرکل که از سال ۲۰۰۵ سکان هدایت آلمان را در دست دارد روز دوشنبه پس از منتشر شدن نتایج انتخابات منطقه ای در ایالت هسن به صراحت اعلام کرد این آخرین دوره ماموریت وی به عنوان صدراعظم است و قصد دارد پس از ماه دسامبر از ریاست حزبش کناره گیری کند.

انتخابات منطقه‌ای در ایالت هسن، دومین انتخابات پیاپی طی ماه‌های اخیر پس از انتخابات پارلمانی در ایالت باواریا بود که حزب دمکرات مسیحی به رهبری آنگلا مرکل در آن با ریزش قابل توجه آراء به نفع راست گرایان افراطی مواج شد.

حزب دمکرات مسیحی در انتخابات ایالت هسن با وجود آنکه با کسب ۲۷ درصد آراء در صدر قرار گرفت، اما نسبت به دوره قبل بیش از یازده امتیاز از دست داد.

امانوئل ماکرون که در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با نخست وزیر اتیوپی سخن می گفت در ادامه یادآورد شد: «خانم مرکل هرگز ارزش های اروپا را فراموش نکرده و با شجاعت تمام هدایت کشورش را در دست دارد.»

رئیس الیزه همچنین با اشاره به اوج گرفتن جریان‌های راست افراطی این مسئله را منحصر به آلمان ندانست و تاکید کرد: «نتایج انتخابات ایالت هسن پیشروی چندین حزب، به خصوص تشکل "آلترناتیو برای آلمان" را به همراه داشت که این از نظر من یک پدیده اروپایی است.»

آقای ماکرون در پایان تصریح کرد: «تقویت جریان راست افراطی در اروپا به این معنی است که دیگر احزاب در ارائه پاسخی برای فرونشاندن خشم و ترس مردم ناکام بوده اند.» به گفته وی «نباید این خشم و ترس را پنهان کرد بلکه بهترین کار مواجه با آنها از روبرو است .»

حزب "آلترناتیو برای آلمان" با کسب ۱۲ تا ۱۳ درصد آرا، برای نخستین بار به مجلس قانونگذاری ایالت هسن راه یافت. هسن تنها ایالتی بود که راست افراطی تا کنون در آن نماینده‌ای نداشت.