کدخبر: ۲۴۸۴۹۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ترکیه: جزو ۸ کشور معاف شده از تحریم نفتی ایران هستیم

اقتصادنیوز؛ فاتح دونماز، وزیر انرژی ترکیه می‌گوید، کشورش یکی از هشت کشوری است که از تحریم‌های آمریکا علیه نفت ایران معاف شده‌اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «فاتح دونماز» وزیر انرژی ترکیه که پیشتر درباره معافیت کشورش از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران اظهار بی‌اطلاعی کرده بود، امروز جمعه گفت که واشنگتن کشورش را از این تحریم‌ها معاف کرده است. 

به گزارش روزنامه «دیلی صاباح»، دونماز روز جمعه گفت که ترکیه یکی از ۸ کشوری است که دولت آمریکا آنها را از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف کرده است. 

وی پیشتر در مقر پارلمان ترکیه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره معافیت این کشور از تحریم‌های آمریکا علیه ایران تصریح کرده بود، در این خصوص هیچ ابلاغیه‌ای به دست آنکارا نرسیده است.

«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا امروز جمعه در جمع خبرنگاران گفته بود که دولت ترامپ ۸ کشور را از تحریم‌های نفتی علیه ایران معاف خواهد کرد. وی گفت که این معافیت‌ها موقت خواهند بود و کشورها بایستی منابع جایگزینی برای نفت ایران پیدا کنند.

او گفت: ۸ کشور معاف‌شده از تحریم‌ها تلاش کرده‌اند واردات نفت خود از ایران را کاهش دهند، اما موفق نشده‌اند تا ضرب‌الاجل دوشنبه این کار را انجام دهند.

وزیر خارجه آمریکا اشاره‌ای به اسامی این کشورها نکرد، اما گفت که کشورهای عضو اتحادیه اروپا مشمول این معافیت‌ها نمی‌شوند. پیش از این خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده بود ژاپن، کره جنوبی، هند و چین از تحریم‌ها مستثی شده‌اند.

بلومبرگ اشاره‌ای به نام ۴ کشور دیگر نکرده بود. با توضیحات دونماز، ژاپن، کره جنوبی، هند، ترکیه و چین ۵ کشوری هستند که از این تحریم‌ها معاف شده‌اند. نام سه کشور دیگر روز دوشنبه مشخص خواهد شد.