کدخبر: ۲۴۸۶۶۶ لینک کوتاه

سیستم انتقال مالی روسیه می‌تواند جایگزین سوئیفت شود

اقتصادنیوز؛ رئیس کمیته پارلمانی روسیه در بخش بازارهای مالی گفت:« اکنون تعداد کاربران سیستم انتقال پیام های مالی داخلی ما بیشتر از کاربران داخلی سوئیفت است. ما در حال مذاکره با چین، ایران و ترکیه و چند کشور دیگر در مورد اتصال سیستم های مالی این کشورها هستیم».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم؛  آناتولی آکساکوف، رئیس کمیته پارلمانی روسیه در بخش بازارهای مالی مدعی شد سیستم انتقال مالی روسیه که به عنوان جایگزینی برای سوئیفت ساخته شد، اکنون از این شبکه جهانی محبوب تر است .

وی توضیح داد که روسیه در حال مذاکره با مدیران مالی چین، ترکیه و ایران است تا سیستم انتقال پیام های مالی خود موسوم به SPFS را با سیستمهای پیام دهی آنها ادغام کنند .

آناتولی آکساکوف گفت:« اکنون تعداد کاربران سیستم اتصال پیام های مالی داخلی ما بیشتر از کاربران داخلی سوئیفت است. ما در حال مذاکره با چین، ایران و ترکیه و چند کشور دیگر در مورد اتصال سیستم های مالی این کشورها هستیم» .

روسیه بر روی یک مکانیزم همکاری با تهران کار می‌کند و احتمال معامله های مستقیم با شرکت های ایرانی وجود دارد.

بانک مرکزی روسیه که سازنده این سیستم مالی جدید است اعلام کرد 416 شرکت روسی و سازمان‌های دولتی در ماه سپتامبر به این سیستم ملحق شده اند. خزانه فدرال روسیه و شرکت های بزرگ دولتی مثل گزپروم نفت، روزنفت و..... هم شامل آن میشوند .

ساخت سیستم جدید SPFS در سال 2014 در پاسخ به تهدید واشنگتن به قطع ارتباط روسیه از سوئیفت آغاز شد. اولین معامله در این سیستم جدید که شامل یک نهاد غیر بانکی می شد در دسامبر 2017 انجام شد .

سوئیفت یک شبکه مالی است که امکان انتقال بین مرزی مقادیر بالا را برای اعضایش در سرتاسر دنیا فراهم می‌کند. مقر آن در بلژیک است ولی هیئت مدیره شامل مقامات اجرایی بانک های آمریکا هم میشوند .

قانون فدرال آمریکا به دولت اجازه می‌دهد علیه بانک ها و مدیران مالی سراسر جهان اقدام کند. این سیستم اکثر پیام های بین بانکی را حمایت و بیش از 11000 موسسه مالی در بیش از 200 کشور جهان را به هم متصل می‌کند .

اتحادیه اروپا هم در فکر ایجاد جایگزینی برای سوئیفت است تا به شرکت‌های اروپایی امکان دور زدن تحریم‌های ایران را بدهد.