کدخبر: ۲۴۹۵۹۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واشنگتن‌پست گزارش داد؛

خیز دموکرات‌های کنگره علیه سیاست خارجی ترامپ

اقتصادنیوز؛ روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» نوشت که دموکرات‌ها در تدارک هستند تا تمامی ابعاد سیاست خارجی دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا را بررسی کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ در گزارش روزنامه واشنگتن‌پست آمده است که ترامپ روز چهارشنبه گفت که از تحقیقات کنگره نگرانی ندارد اما کمیته‌های امنیت ملی  و سیاست خارجی دموکرات‌ها می‌خواهند به فهرست بلند بالایی از مسایل از جمله ارتباط با روسیه، عربستان سعودی، مدیریت مسایل مربوط به وزارت خارجه مربوط می‌شود، بپردازند. دولت ترامپ به مدت دو سال در طیف گسترده‌ای از مسایل، نظارت دموکرات‌ها در کنگره را نادیده گرفته بود و سیاست خارجی آمریکا را به وسیله گروهی جزئی  اجرا می‌کرد. 

«جاش روگین» نویسنده این مطلب در ادامه نوشت که اما «الیوت ال.انگل» رئیس کمیته امور خارجی مجلس گفته است که این کمیته هیچ فرصتی را در زمینه اینکه کاخ سفید، وزارت خارجه و حتی سازمان ترامپ چطور در زمینه هدایت سیاست خارجی نقش داشته‌اند را از دست نخواهد داد.

انگل روز چهارشنبه در جریان گفت‌وگویی افزود: «کاخ سفید باید ما را جدی بگیرد و اگر چنین نکند ما کاری خواهیم کرد که آنها ما را جدی بگیرند.من می‌خواهم نگاه مثبتی داشته باشم اما در غیر این صورت قصد دارم که همه تدابیر را به کار بگیرم که از نظارت مطمئن شوم.»

وی افزود: «روسای دموکرات قصد دارند که یک فرصت خوب در اختیار دولت بگذارند تا با همکاران جدید خود در کنگره کار کنند.» انگل در عین حال گفت که اگر اینچنین نشود، آنها از استفاده از هیچ ابزاری اعم از احضار، بودجه‌ها و هر چه که به منظور همکاری قانونی موردنیاز است، خودداری نخواهند کرد.

این مقام آمریکایی همچنین گفت که پامپئو باید در این زمینه به طور ویژه همکاری داشته باشد و گفت: «من به او به عنوان وزیر خارجه احترام می‌گذارم.او باید به کمیته امور خارجی احترام بگذارد. احترام یک روند دو جانبه است من، تاخیر و پاسخو نبودن را در مواردی که به ما مربوط می‌شود را تحمل نخواهم کرد.»

ایگل گفت که در نظر دارد (جلسه) استماعی درباره روسیه، بحران‌های جهانی سازمان ترامپ، مدیریت پامپئو بر وزارت خارجه آمریکا و دیگر مسایل ترتیب دهد. پامپئو فقط یکبار در جلسات حاضر شده و ایگل می‌خواهد یکبار دیگر او به کمیته بیاید.

 رئیس کمیته امور خارجی مجلس همچنین به روگین گفته است که موضوع نخست، مداخله روسیه در دموکراسی آمریکایی و امکان تبانی میان دولت روسیه و کمپین ترامپ است. همچنین بقیه ابعاد رابطه «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه با ترامپ را از نظر دور نخواهد داشت و افزود: «ما هنوز نمی‌دانیم که در هلسینکی میان ترامپ و پوتین  چه گذشته است؟ عجیب است که چند ماه بعد هم در این زمینه آگاهی نداریم  و من می‌خواهم از این موضوع مطلع شوم.»

همچنین درباره سازمان ترامپ هم باید مواردی روشن شود که موضع‌گیری  سازمان ترامپ در زمینه دعوای حقوقی بر سر هتل ترامپ از این موارد است.

واشنگتن‌پست نوشت که کمیته امور خارجه مجلس همواره به اینکه رویکردی دوسویه داشته افتخار کرده است و انگل قصد دارد که در صورت امکان این روند را حفظ کند. کاخ سفید و وزارت امور خارجه به این روند توجه نداشته‌اند. ممکن است ترامپ به بازنگری در اقدامات صورت گرفته توجهی نداشته باشد اما پامپئو باید به آن تن بدهد.