کدخبر: ۲۴۹۷۱۱ لینک کوتاه

دبیر کارگروه ملی زلزله وزارت راه خبرداد؛ ممنوعیت ساخت بیمارستان و مدرسه روی گسل

اقتصادنیوز: مدیربخش زلزله مرکز تحقیقات و دبیر کارگروه ملی زلزله وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد که طبق آئین نامه جدید، ساخت بیمارستان، مدرسه و ساختمان های چند طبقه روی گسل ها به ویژه در کلانشهرهای تهران، تبریز، مشهد و کرج ممنوع است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، علی بیت اللهی روز شنبه درآئین رونمایی از نقشه گسل های کلانشهرکرج اظهار داشت: امروزه در بسیاری از کشورهای جهان، ساخت و ساز بر روی گسل های زمین ممنوع است و این موضوع باید در ایران فراگیر شود.

وی ادامه داد: به دنبال وقوع زلزله آبان ماه سال96 استان کرمانشاه با کمک پژوهشگاه زلزله شناسی و سازمان زمین شناسی کشور نقشه گسل ها برای برخی کلانشهرهای کشور از جمله کرج آماده شد.

بیت اللهی گفت: این الزام از سوی هیات دولت به تمام فرمانداران پس از زلزله کرمانشاه ابلاغ شد که برخی ساختمان های حساس مانند بیمارستان ها و مدارس نباید روی گسل ها ساخته شود.

وی بیان داشت: براین اساس کلانشهرهای تبریز، مشهد، تهران و کرج در گام نخست باید ضوابط ساخت و ساز را رعایت کرده و تشکیل هرگونه پرونده برج سازی، بیمارستان، ساخت مدرسه و جایگاه عرضه سوخت بر روی گسل های این مناطق ممنوع است.

وی ادامه داد: همچنین شرکت های گاز، آب و برق باید شیرهای قطع کن روی گسل ها نصب کنند تا در زمان حوادث احتمالی بتوان از مشکلات و حوادث دیگر جلوگیری کرد.

بیت اللهی گفت: کلانشهر کرج در ترسیم نقشه گسل ها پیشگام شده که البته نیازمند استمرار است.

مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات و دبیر کارگروه ملی زلزله وزارت راه و شهرسازی افزود: علاوه بر رعایت

الزامات ساخت ، سیستم های اطلاع رسانی در محدوده گسل ها باید نصب و فعال شود.

وی ادامه داد: یافته های علمی می بایست در آِیین نامه و ضوابط لازم اجرا کرد و شتاب زلزله توسط مهندسان ساختمان در طراحی ها دیده شود.

بیت اللهی با بیان اینکه آِئین نامه 2800 و نظام نامه آن می بایست حقوقی شود، گفت: امروزه در بیشتر کشورها مقررات ساختمان رعایت می شود ضمن آنکه ساخت و ساز بر روی گسل ها ممنوع است.

طبق نقشه های زمین شناسی، استان البرز حدود 400 کیلومتر گسل دارد که بخشی از این گسل ها در کرج واقع شده است.