کدخبر: ۲۴۹۷۴۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آیا هوای تهران سالم تر از سال پیش است؟+جدول ونمودار

اقتصادنیوز: کمتر از دو هفته پس از اجرای مرحله دوم طرح کاهش، اولین نشانه‌های تاثیر مثبت این طرح بر کیفیت هوای شهر تهران در حال نمایان شدن است. به گزارش معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، با گذشت ۲۳۰ روز از سال جاری مشخص شده که روند فزاینده آلودگی هوا نسبت به سال گذشته، از نیمه دوم سال معکوس شده و در طول یک ماه و نیم اخیر در هیچ روزی هوای تهران ناسالم نشده است.

به گزارش اقتصادنیوز بررسی گزارش شاخص کیفیت هوا نشان می‌دهد، تا ۱۴ آبان ماه با سپری شدن ۲۳۰ روز از سال ۱۳۹، هوای تهران در هیچ روزی به وضعیت ناسالم نرسیده و تعداد روزهای با هوای پاک و سالم نیز از ۱۹۶ روز در سال ۹۶ به ۲۰۳ روز در سال ۹۷ رسیده است. بررسی جزئیات این گزارش نشان می‌دهد با اینکه در نیمه ابتدایی سال جاری کیفیت هوای تهران در ادامه روند سه سال اخیر روند نزولی داشت و تعداد روزهای پاک و سالم کاهش یافته و تعداد روزهای «ناسالم برای گروه‌های حساس» افزایش یافته بود، با ورود به نیمه دوم سال، این روند به طرز محسوسی تغییر کرده است. در حالی که در سال ۹۶ از اول مهر تا ۱۴ آبان، تهران ۱۲ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز ناسالم برای عموم جامعه را تجربه کرد، در سال ۹۷ در این ۴۴ روز حتی یک روز هم هوای تهران از مرزسلامت عبور نکرده و تعداد روزهای آلوده در این برهه زمانی از ۱۳ روز به صفر رسیده است. در مقابل، در همین بازه زمانی ۴۴ روزه در سال ۹۷ شاهد ۵ روز هوای پاک هستیم و حال آنکه در سال ۹۶ در همین برهه، تهران تنها یک روز هوای پاک را به خود دید.

این دستاورد ملموس در حالی به دست آمده که هنوز اعمال جریمه با دوربین‌های جدید آغاز نشده است و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با افزایش پوشش معاینه فنی خودروها و به‌ویژه نظارت‌های سختگیرانه‌ای که درخصوص خودروهای دیزلی آغاز شده است، به زودی شاهد تاثیرگذاری بیشتر طرح کاهش آلودگی هوا بر تولید و انتشار ذرات آلاینده کوچک‌تر از ۵/ ۲ میکرون باشیم. در فاز دوم طرح کاهش (کنترل آلودگی هوای شهر) که از اول آبان‌ماه ۱۳۹۷ آغاز شده است، معاینه فنی همه خودروهای سبک و سنگین به‌صورت ۲۴ ساعته و در همه روزهای هفته تحت کنترل قرار می‌گیرد. از دیگر اقدامات مکمل این طرح می‌توان به بازرسی‌های سرزده از اتوبوس‌های سرویس ادارات و کارخانه‌ها، ساماندهی هوشمند ناوگان حمل بار در تهران، ممنوعیت مطلق تردد اتوبوس‌های دودزا در شرکت واحد اتوبوسرانی و ممنوعیت هرگونه پرداخت به پیمانکارانی که در دولت و شهرداری از خودروی آلاینده استفاده می‌کنند، اشاره کرد.

 

07 (1)

07 (2)