کدخبر: ۲۵۰۱۸۱ لینک کوتاه

ظریف مطرح کرد؛ پولشویی یک واقعیت در اقتصاد ایران است

اقتصادنیوز: وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با «خبرآنلاین» به وجود پولشویی در فضای اقتصادی ایران اذعان کرد.

به گزارش اقتصادنیوز محمدجواد ظریفگفت: «بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند. من نمی‌خواهم این پولشویی را به جایی نسبت دهم، اما جاهایی که هزاران میلیارد پولشویی می‌کنند حتماً آنقدر توان مالی دارند که ده‌ها و صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی کنند.» محمد جواد ظریف افزود: «با این وضعیت ما نمی‌توانیم با فضا‌سازی‌ها مقابله کنیم. کسانی که یک قلم معامله‌شان ممکن است ۳۰ هزار میلیارد باشد فضاسازی کرده‌اند. آنها می‌توانند بودجه وزارت خارجه را هزینه یک قلم فضا‌سازی‌شان کنند.» ظریف افزود: «مجموع بودجه دلاری و ریالی وزارت امور خارجه ١١٠٠ میلیارد تومان است یعنی کمتر از بودجه برخی دستگاه های فرهنگی که با ارگان های قدرتمند کشور ارتباط دارند و ما نمی توانیم با آن فضاسازی مقابله کنیم.» ظریف اما بلافاصله یادآوری کرد که قصد ندارد دستگاه خاصی را متهم به فضاسازی علیه تصویب لوایح مبارزه با پولشویی کند: «من هیچ دستگاهی را متهم نمی‌کنم. من افرادی که در این قضیه منافع دارند را پشت القا این تصورات می‌دانم.»

ظریف همچنین در گفتگو با خبرآنلاین با پرداختن به موضوعات دیگر گفت: «به امور آمریکا بی توجه نیستیم اما اینکه برخی فکر می کنند ما به امید جمهوریخواهان یا دموکراتها نشسته ایم که کدام روی کار می آیند به هیچ وجه درست نیست. سیاست خارجی کشور ما براساس توانمندی ها و ظرفیت های داخلی بنا شده است. ظریف در واکنش به دروغ سازی نسبت به  تمایل دستگاه سیاست خارجی ایران به پیروزی دموکراتها به خبرآنلاین گفت: «یک پلنگ کاغذی می سازند، بعد همان را شکار می کنند و خوشحال می شوند.»

ظریف در مواجهه با این پرسش خبرنگار که آیا درباره پولشویی کدی هم دارید؟ پاسخ داد: «اگر داشته باشم هم نمی‌توانم اعلام کنم!»