کدخبر: ۲۵۰۶۶۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واشنگتن‌پست: هژمونی آمریکا رو به افول است

اقتصادنیوز؛ روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» روز چهارشنبه نوشت : مطالعات کنگره آمریکا نشان می دهد که هژمونی و قدرت نظامی آمریکا رو به افول و فرسایش است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ واشنگتن پست نوشت که تیغ تیز نظامی آمریکا فرسوده شده و به 'درجه خطرناک' رسیده است و اگر احیانا جنگی با چین و یا روسیه رخ بدهد؛ آمریکا بازنده آن خواهد بود.

این گزارش نتیجه تحقیقات یک کمیسیون کنگره است که آن را برای ارزیابی استراتژی نظامی دولت ' ترامپ' دایر کرده است.

این کمیسیون در گزارش خود، در عین حال هشدار می دهد که واشنگتن در عملی ساختن اهداف و دیدگاههای راهبردی اش ؛ نه شتاب کافی به خرج داده است و نه به اندازه کافی سرمایه گذاری کرده است. 

با این حساب، این خطر وجود دارد که هژمونی و استیلای نظامی آمریکا رو به فرسایش بگذارد. موضوع به حدی حائز اهمیت است که امکان دارد به یک ضرورت امنیت ملی تبدیل شود.

واشنگتن پست نوشت : کمیسیون مزبور ضمنا در گزارش خود اشاره می کند؛ چین و روسیه در پی استیلا بر منطقه شان هستند و مشغول طراحی پروژه قدرت اند تا به یک قدرت نظامی جهانی بدل شوند. این دو کشور درصدد افزایش ظرفیت های دفاعی خود هستند تا بتوانند در نبرد نظامی ؛ رو در روی آمریکا ایستادگی کنند.

این کمیسیون در گزارش خود همچنین به چشم انداز امنیت ملی آمریکا در آینده اشاره کرده و آن را ' غم انگیز ' خوانده و تصریح کرده است : در این چشم انداز ترسیم شده، آمریکا توان نظامی و قدرت نوآوری نظامی اش را از کف داده است و رهبران این کشور ناگزیرند در یک نبرد نظامی به یادگار مانده از دوران جنگ سرد؛ با چین و روسیه درگیر شوند و این دو را از میدان به در کنند .

براساس گزارش کمیسیون یادشده؛ کفه تعادل نظامی در اروپا؛ آسیا و خاورمیانه، برخلاف وزنه آمریکا تغییر وزن داده است. این باعث می شود که متحدان آمریکا از او سلب اطمینان کنند ضمن آنکه خطر یک برخورد نظامی هم بالا می رود .

کمیسیون مزبور پس از مرور اسناد محرمانه ؛ گزارش ها و توجیهات وزارت دفاع ' پنتاگون' و همچنین مصاحبه با مقامات دفاعی به این نتیجه گیری ها رسیده است.

این کمیسیون همچنین 32 توصیه را برای بهبود شرایط موجود قوای مسلح آمریکا پیشنهاد می دهد.

در یک مورد از این توصیه ها؛ کمیسیون از پنتاگون می خواهد که طرح و برنامه هایش را برای شکست دادن رقبای اصلی آمریکا در رقابتها و جنگ ها را با شفافیت بیشتری تشریح نماید. 

کمیسیون مطرح می کند که بودجه دفاعی آمریکا امسال 716 میلیارد دلار بوده است که چهار برابر بزرگتر از بودجه مشابه چین و بیش از 10 برابر بزرگتر از بودجه مشابه روسیه است. اما موضوع این است که منابع کافی برای شکل دهی مجدد دستگاه دفاعی آمریکا برای مقابله با تهدیدهای جاری وجود ندارد.

کمیسیون پیشنهاد می دهد که بودجه دفاعی آمریکا برای دو سال آینده بیشتر شود. این بودجه در گذشته کم شده بود و به همین علت هم ظرفیت نظامی آمریکا برای درازمدت لنگ شد.

کمیسیون ضمنا پیشنهاد می دهد که زرادخانه هسته ای آمریکا مدرن سازی شود و نیز یک مقام عالیرتبه از پنتاگون به این سمت منصوب شود که وظیفه اش توسعه دفاع بیشتر هوایی و موشکی آمریکا باشد.