کدخبر: ۲۵۱۵۵۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تلاش دموکرات‌ها برای آزادی حجاب در مجلس نمایندگان آمریکا تلاش می‌کنند

اقتصادنیوز؛ دمکرات ها تلاش می کنند با ورود زنان مسلمان به این نهاد، قانونی را که در بیش از یک قرن گذشته زنان را از سر گذاشتن کلاه و استفاده از حجاب درجلسات این مجلس منع می کرد اصلاح کنند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ در انتخابات کنگره آمریکا که روز سه شنبه 15 آبان برگزار شد، برای نخستین بار 2 زن مسلمان به نام های «رشیده طلیب» و «الهان عمر» به ترتیب از ایالت‌های میشیگان و مینه سوتا راهی مجلس نمایندگان آمریکا شدند.

رشیده 42 ساله از اهالی دیترویت و دختر یک مهاجر فلسطینی است. وی به نمایندگی از حوزه سیزدهم میشیگان وارد انتخابات شد و نامزد اصلی دمکرات‌ها در این حوزه بود.

وی پیش از این گفته بود که حضور او در کنگره به معنای «نمایش اسلام از طریق موثرترین راه» خواهد بود. 

الهان نیز که یک تبعه سومالیایی- آمریکایی است، به عنوان دیگر نامزد دمکرات ها از حوزه پنجم مینه سوتا موفق به راهیابی به مجلس نمایندگان آمریکا شد.

وی جایگزین «کیث الیسون» نخستین مرد از مسلمانان می‌شود که به عضویت این مجلس در آمده بود.

به نوشته منابع آمریکایی، الهان عمر اولین قانونگذار فدرال خواهد بود که حجاب بر سر خواهد داشت. 

استفاده از کلاه در 181 سال گذشته در مجلس نمایندگان آمریکا ممنوع بوده است. اما بر اساس پیشنهاد جدیدی ازسوی دمکرات ها این قانون به منظور استفاده از حجاب با استفاده از روسری یا غیره و «کیپا» کلاهی که به طور سنتی یهودیان بر سر می گذارند، تسهیل می شود.

«نانسی پلوسی» رهبر دمکرات ها، «جیم مک گاورن» رئیس کمیته مقررات آینده و الهان عمر پیشنهاد این اصلاحات را داده اند. 

الهان عمر سال اینده میلادی سوگند یاد خواهد کرد و اولین قانونگذار در سطح فدرال خواهد بود که از حجاب استفاده می کند. وی اولین آمریکایی سومالی تبار در کنگره و اولین زن رنگین پوست از ایالت خود خواهد بود که به اتفاق یک زن مسلمان دیگر ورود نخستین زنان مسلمان به کنگره آمریکا را رقم زدند. 

در سال 2010 میلادی، «فدریکا ویلسون» نماینده دمکرات از ایالت فلوریدا تلاش کرد با ممنوعیت استفاده از کلاه در کنگره مبارزه کند. 

وی در سال 2010 به روزنامه میامی هرالد گفت که عادت دارم کلاه بر سر بگذارد. برخی از مردم کلاه گیس بگذارند یا کفش پاشنه بلند می پوشند یا از گوشواره های بزرگ استفاده می کند. من عادت دارم کلاه استفاده کنم.

بازنگری در این قانون بخشی از بسته پیشنهادی مقررات جدید مجلس نمایندگان آمریکا است که دمکرات ها ارائه داده اند. در پیش نویس این قوانین وعده تغییراتی به منظور «تضمین آزادی مذهبی» از طریق شفاف سازی مقررات استفاده از حجاب داده شده است.

بر اساس قانون کنونی که از سال 1837 اجرا می شد عنوان می شود که «هر عضو مجلس نمایندگان باید در طول جلسات آن از پوشاندن سر خود خودداری کند.».

دمکرات ها همچنین به دنبال ایجاد اداره ای مستقل برای تقویت تنوع پذیری در میان استخدام نیروهای کارکنان مجلس نمایندگان آمریکا هستند. 

تغییرات پیشنهادی که به گفته دمکرات های مجلس نمایندگان به ایجاد تنوع پذیری و آزادی مذهبی کمک خواهد کرد در حالی اعمال خواهد شد که لفاظی ها علیه مسلمانان از سوی جمهوری خواهان در رقابت های انتخابات میان دوره ای کنگره 2018 افزایش یافته و برخی از پایتخت های اروپایی متحد آمریکا ممنوعیت استفاده از پوشش صورت را وضع کرده اند.

ترامپ پیش از این با صدور یک فرمان مهاجرتی، ورود اتباع برخی کشورهای مسلمان به آمریکا را منع کرده بود؛ اقدامی که مورد اعتراض بسیاری از نهادهای حقوق بشری و فعالان مدنی قرار گرفت.

در انتخابات روز سه شنبه آمریکا تمام 435 کرسی مجلس نمایندگان، 35 کرسی مجلس سنا و ٣٦ کرسی فرماندار به رأی گذاشته شد. دمکرات ها توانستند اکثریت را در مجلس نمایندگان کسب کنند اما سنا همچنان تحت کنترل جمهوری خواهان قرار دارد.