شمخانی: اروپا جلوی زیاده‌خواهی آمریکا را بگیرد/جرمی هانت: اروپا مایل به حفظ برجام است

کدخبر: 251609
اقتصادنیوز؛ علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس تصریح کرد: اگر آمریکا در مقابل ایران خواسته هایش را به اروپا تحمیل کند فردا در مناسبات شما با سایر کشور‌ها هم ورود خواهد کرد و اتحادیه اروپا باید نه بخاطر برجام بلکه بخاطر دفاع از هویت و استقلال خودش جلوی زیاد خواهی‌های آمریکا را بگیرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ جرمی هانت وزیر امورخارجه انگلیس عصر امروز (دوشنبه 28 آبان ماه ) با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون مهم‌ترین موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی مورد علاقه دو کشوربا وی گفتگو کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در این دیدار با انتقاد از عدم همکاری مناسب اتحادیه اروپا در شرایط خروج آمریکا از توافق بین المللی برجام و نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل اظهار کرد: مذاکرات هسته‌ای و توافق برجام به میزبانی و تلاش اتحادیه اروپا صورت گرفت و نقض آن نیز به معنای زیر پاگذاردن حیثیت، اعتبار و جایگاه سیاسی اتحادیه اروپا از سوی آمریکاست.

دریابان شمخانی افزود: جمهوری اسلامی ایران باتوجه به انفعال طرف‌های دیگر در برابر گفتار و رفتار ناشایست آمریکا بر اساس منافع ملی و مسئولیت‌های خود تصمیمات لازم را در مقابله با این اقدام و امکان بازگشت به شرایط پیش از توافق اتخاذ کرده و سطح فعلی روابط اقتصادی میان دو کشور و تسهیل روابط بانکی در این زمینه رضایت بخش نیست.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتقاد از مواضع بی پایه برخی کشور‌ها علیه سیاست‌های منطقه‌ای ایران و تاکید بر جدیت کشورمان در مبارزه مستمر با تروریسم اذعان کرد: در صورتی که سیاست‌ها و اقدامات عملی جمهوری اسلامی و تقدیم ده‌ها شهید در مقابله با تروریسم انجام نشده بود، امروز داعش حکومت عراق و سوریه را در دست داشت و همسایه اروپا محسوب می‌شد.

شمخانی با غیرقابل قبول دانستن عدم برخورد قاطع دولت انگلیس با شبکه‌های رسانه‌ای حامی گروه تروریستی که زنان و کودکان بی گناه را در اهواز به شهادت رساندند، خاطرنشان کرد: این انتظار از دولت انگلیس وجود دارد که موضع خود در قبال لزوم مقابله با تروریسم و نقض حقوق بشر را به صورت شفاف اعلام و سیاست‌های اعمالی خود را نیز مطابق با آن دنبال کند.

وی همچنین با انتقاد از رویه دولت انگلیس در فروش سلاح و تجهیزات امنیتی به کشور‌های ناقض حقوق بشر مانند عربستان سعودی و بحرین خاطرنشان کرد: چشم پوشیدن از جنایت‌های فجیع کشور‌های متجاوز سعودی و امارات در یمن و محاصره اقتصادی مردم مظلوم این کشور با هدف حفظ منافع اقتصادی، بیانگر اعمال استاندارد دوگانه و قابل معامله بودن جان انسان‌ها در نظر مقامات کشور‌های اروپایی و آمریکاست.

شمخانی با اشاره به شکست پی در پی و تحقیر آمیز سیاست‌های آمریکا و اذنابش در منطقه تصریح کرد: هرگونه همراهی با سیاست‌های دولت ترامپ از سوی برخی کشور‌های اروپایی ضمن آن که بر روابط دراز مدت با کشورمان تاثیر منفی خواهد داشت موجب شکل گیری نگاه منفی نسبت به آن کشور‌ها نزد افکار عمومی ملت ایران و ملت‌های منطقه بعنوان شریک جرم در جنایات آمریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع منطقه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: اگر آمریکا در مقابل ایران خواسته هایش را به اروپا تحمیل کند فردا در مناسبات شما با سایر کشور‌ها هم ورود خواهد کرد و اتحادیه اروپا باید نه بخاطر برجام بلکه بخاطر دفاع از هویت و استقلال خودش جلوی زیاد خواهی‌های آمریکا را بگیرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد: امروز داشتن جهانی با ثبات و آری از خشونت و ناامنی با برائت جستن از سیاست‌های تنش زا و بحران آفرین آمریکا و رژیم صهیونیستی و اتخاذ مواضع و سیاست‌های مستقل در مسیر تامین منافع مشترک ملت‌ها قابل تحقق است.

جرمی هانت وزیر امورخارجه انگلیس نیز در این دیدار با اشاره به مشکلات و موانعی که دولت آمریکا در مسیر مبادلات مالی و روابط بانکی پس از برجام ایجاد کرده است؛ بر ضرورت پیگیری و حل و فصل مسائل پیش رو تاکید کرد.

وی با ابراز خرسندی در خصوص سفر به جمهوری اسلامی ایران و دیدار و گفتگو با مقامات عالی کشورمان اظهارکرد: اروپا مایل به حفظ دستاورد‌های برجام است و در این مسیر ایده‌هایی مانند تاسیس سامانه تبادل مالی مستقل از آمریکا و اقتصاد بدون دلار را با جدیت دنبال کرده و در تلاش مشترک برای عملیاتی کردن آن است.

تیتر یک
  • گزارش آسوشیتدپرس از نمایشگاه دهوک اقلیم کردستان

    اقتصادنیوز: در شرایطی که بازرگانان ایرانی چشم امید به بازار عراق دارند، کاهش قدرت خرید عراقی‌ها به سبب افت قیمت نفت و…

پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید