کدخبر: ۲۵۲۸۶۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ولایتی: باید به دخالت بیگانگان در منطقه پایان داد

ولایتی: باید به دخالت بیگانگان در منطقه پایان داد

اقتصادنیوز : مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در حاشیه برگزاری یازدهمین نشست شورای عالی بیداری اسلامی در تهران، با تعدادی از شخصیت‌ها، علماء و اندیشمندان جهان اسلام دیدار کرد.

به گزارش اقتصادنیوز  به نقل از مهر ، علی‌اکبر ولایتی در حاشیه برگزاری نشست شورای عالی بیداری اسلامی در تهران، با تعدادی از شخصیت‌ها، علماء و اندیشمندان جهان اسلام و شرکت‌کننده در این نشست از کشورهایی همچون عراق، لبنان، افغانستان، پاکستان و... به‌صورت جداگانه دیدار و در خصوص مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای گفت‌وگو کرد.

وی در این دیدارها بر ضرورت وحدت جهان اسلام به‌عنوان راهبرد مهم و اصولی در برابر توطئه دشمنان که به‌منظور تجزیه و تضعیف کشورهای اسلامی طراحی و دنبال می‌شود، تاکید کرد.

ولایتی در دیدار با نوری مالکی رئیس ائتلاف "دولت قانون" و نخست‌وزیر اسبق عراق، ضمن تشکر از مهمان‌نوازی دولت و ملت عراق در برگزاری باشکوه راهپیمایی اربعین و میزبانی از زائران ایرانی، آن را نشان‌دهنده پیوندهای عمیق و ناگسستنی بین دو ملت دانست که ریشه‌های آن در محبت به اهل بیت علیهم السلام نهفته است و گفت: امیدواریم عراق مستقل هر روز قدرتمندتر شود.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل ضمن تبریک برگزاری انتخابات و استقرار دولت جدید عراق، از نقش نوری مالکی در سال‌های مبارزه و مسئولیت وی در عراق تجلیل کرد.

نوری مالکی نیز با تاکید بر حمایت‌های مستمر جمهوری اسلامی ایران از ملت و دولت عراق، خطاب به ولایتی گفت: شما همواره حامی مردم و دولت عراق بوده‌اید و ما از مواضع بسیار خوب و بزرگوارانه دولت و ملت ایران تشکر می‌کنیم.

ولایتی همچنین در ادامه دیدارهای خود با شیخ نعیم قاسم معاون دبیرکل حزب الله لبنان دیدار و در خصوص موضوعات منطقه‌ای به‌ویژه مبارزه با تروریسم و جریانات افراطی و تکفیری به بحث و تبادل‌نظر پرداخت و با اشاره به تلاش ناکام آمریکایی‌ها برای حفظ بقایای داعش در منطقه به خصوص در سوریه و عراق، گفت: باید به دخالت بیگانگان در منطقه و از جمله شرق فرات پایان داد.

شیخ نعیم قاسم نیز در این دیدار به تحلیل آخرین تحولات فلسطین، سوریه و عراق پرداخت و گفت: رویکرد اخیر فلسطینی‌ها در مبارزه با صهیونیست‌ها بسیار امیدوارکننده است و جنگ اخیر نشان داد که مواضع صهیونیست‌ها تا چه میزان شکننده و سست است.

دیدار دیگر  ولایتی در حاشیه نشست شورای عالی بیداری اسلامی، با شیخ حمودی رئیس مجلس اعلای عراق بود که ضمن تبریک انتخابات صورت‌گرفته و تشکیل دولت عراق، گفت: این انتخابات بسیاری از دشمنان را ناامید کرد و امیدواریم هر چه سریع‌تر کابینه دولت عراق تکمیل شود.

شیخ حمودی نیز در این دیدار با بیان این‌که آمریکایی‌ها در صدد بازگرداندن داعش به عراق هستند، گفت: دولت کنونی عراق حاصل توافق ملی است.

ولایتی در ادامه با تعدادی از شخصیت‌های سیاسی و مذهبی پاکستانی نیز دیدار کرد.

در این دیدار که علامه امین شهیدی از علمای پاکستان، سیدثاقب اکبر نبوی معاون شورای همبستگی، پروفسور محمد ابراهیم معاون امیر جماعت اسلامی و گلزار نعیمی رئیس جامعه نعیمیه حضور داشتند، ولایتی به روابط نزدیک دو کشور ایران و پاکستان اشاره کرد و گفت: امروز راهی جز وحدت امت اسلامی وجود ندارد.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل با بیان این‌که نفع دشمنان ما تفرقه‌افکنی میان کشورهای اسلامی است، افزود: دشمنان با عوامل مختلف تفرقه‌انگیز در صدد تضعیف کشورهای اسلامی هستند.

در این دیدار شخصیت‌های پاکستانی نیز نکته‌نظرات خود را در خصوص موضوعات منطقه‌ای و جهان اسلام ارائه کردند.

مشاور مقام معظم رهبری همچنین با عدنان منصور وزیر خارجه اسبق لبنان دیدار و گفت‌وگو کرد و ضمن تاکید بر حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ملت و دولت لبنان، تاکید کرد: ایستادگی لبنان در برابر صهیونیست‌ها از سال ۱۹۸۲ تاکنون، آن‌ها را ناکام گذاشته و امروز لبنان مقتدرتر از هر زمان دیگری است.

عدنان منصور نیز با بیان این‌که امروز جمهوری اسلامی دژ مقاومت در منطقه است، گفت: از جنگ ۲۰۰۶ تا جنگ اخیر در فلسطین، همه تلاش دشمنان بر این بوده تا این دژ را به تسخیر خود درآورند که نه تنها موفق نشده‌اند بلکه هر روز شکست‌های‌شان بیشتر شده است.