کدخبر: ۲۵۲۸۷۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
قدیمی ترین مدیر شهرداری پس از 4 دهه  هنوز بازنشسته نشده است

قدیمی ترین مدیر شهرداری پس از ۴ دهه هنوز بازنشسته نشده است

اقتصادنیوز : قدیمی‌ترین مدیر شهرداری تهران همچنان به محل کارش در میدان آرژانتین می‌رود و در جلسات کمیته باغات شرکت می‌کند و کسی نیز نمی‌پرسد چرا این مدیر قدیمی که بیش از ۴۶ سال است در شهرداری است شامل حال قانون بازنشستگان نمی‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اسکان نیوز، براساس سامانه شفافیت ۴۶ سال به گفته خودش حدود ۴۰ سال، به گفته تهران شناسان که خاطره‌ای دور از وی در زمان ساخت بوستان ملت دارند حدود نیم قرن است که در شهرداری تهران است.

محمد علی مختاری که در دوران محمدباقر قالیباف به باغ بان پیر شهر معروف شد هنوز در شهرداری تهران مشغول به کار است و به نظر می‌رسد قانون منع به کارگیری بازنشستگان هنوز به سازمان بوستان‌ها و فضای سبز کشور نرسیده است.

گفته می‌شود هنوز برای مختاری حکم بازنشستگی صادر نشده اما او هم از لحاظ سنی و هم از لحاظ سنوات خدمت سقف تعیین شده در قانون را رد کرده است و این بی توجهی به حکم بازنشستگی او نیز نوعی تخلف است.

او لیسانس مهندسی کشاورزی است و معافیت های پیش بینی شده در قانون نیز شامل حال وی نمی‌شود.

محمد علی نجفی درآخرین حضورش در نشست مدیران فصلی شهرداری مختاری را به قرائتی تشبیه کرده گفته بود تنها کسی که بدون وقت ملاقات به دفتر شهردار می آمد مختاری است ، درست مانند قرائتی در وزارت آموزش و پرورش که معروف بود اگر یک روز دراتاقتان باز شد و آقای قرائتی آمد داخل تعجب نکنید.

این شوخی شهردار اسبق تهران نشان از قدرت این مدیر قدیمی در شهرداری دارد. مدیری که توانسته ۳۱ سال مدیرعامل یک سازمان باشد و با هر شهرداری با هر گرایشی صندلی خود را حفظ کند.

می گویند دوبار شهردار وقت تصمیم جدی برای برکناری مختاری گرفته است یکی در زمان کرباسچی و دیگری در زمان احمدی نژاد که به او پست هایی دروزات جهاد کشاورزی پیشنهاد شده است اما همیشه توانسته این جایگاه را حفظ کند.

 روایت‌های زیادی از این مدیر قدیمی وجود دارد. با سند و بی سند. یکی از داستان‌هایی که درباره سازمان بوستان ها و فضای سبز می گویند، دستگاه فاکسی است که در اتاق وی است وزمانی گفته می شد برخی نامه‌نگاری ها توسط شخص وی و تنها از طریق این فاکس انجام می‌شود.

دوستانش می‌گویند او به چند بوستان تهران علاقه ویژه ای دارد و خود شخصا به این بوستان ها سرکشی می‌کند، یکی از بوستان‌ها گفتگو است و دیگری بوستان علی محمد مختاری.

همان بوستانی که فرمانداری با مصوبه نامگذاری اش مخالفت کرد اما سرانجام این نامگذاری انجام شد.

شاید کم‌تر کسی محمد علی مختاری کسی که سال ها تهران را با چمن بزک کرد، درختانی در تهران کاشت که نسبتی به طبیعت تهران نداشت را می شناختند تا زمانی که به یکی از برنامه های تلویزیونی رفت و آنجا به او سمت باغبان پیر شهر دادند.

او در این برنامه گفت مدیر جدی است اما با اعضای سازمانش مانندخانواده است. هرچند گفته او را تغییرات مدیریتی در مجموعه اش تایید نمی کند.

زمانی او زیر مجموعه محمد حقانی بود و در دوره قالیباف به یکی از منتقدان وی بدل شد تا جایی که در صحن شورا زمانی که باید در خصوص تغییر کابری بوستان مادر توضیح می داد به این که چه کسانی در تخریب باغات تهران نقش داشته اند پرداخت و خطاب به مردم تهران گفت : باغات تهران در دهه دوم انقلاب از دست رفته اند.

او درحالی از تخریب درختان و فضای سبز در این دهه سخن می گفت که خود وی آن زمان مسئولیت فضای سبز پایتخت را بر عهده داشت.

مختاری در آن جلسه شورای شهر تهران گفت :   من ۴۲ سال است که در موضوع فضای سبز تهران فعالیت می کنم ولی مردم باید بدانید چه اتفاقی در تهران افتاده است. باغات تهران در دهه دوم انقلاب از بین رفت.

بارها برای من نامه آوردند که مجوز بگیرند تا باغ ها را تخریب کنند اما من گفته ام اگر دست مرا قطع کنند اجازه نمی دهم یک درخت قطع شود.

در سال ۷۱ که آقای حقانی معاون خدمات شهری شهرداری تهران بوده اند و رئیس بنده بوده اند چون سازمان پارک ها زیر مجموعه حوزه خدمات شهری بوده است. پرونده باغ آقا بزرگی را فرستادند و ایشان در کمیسیون حضور داشتند. پرونده باغ آقا بزرگی را فرستادند اما من گذاشتم توی کشو.   شهردار وقت تو کمیسیون به بنده گفتند شما به این رأی نمی دهید گفتم نه گفتند چرا گفتم این باغ است باید حفظ شود اما پرونده دیگری در منطقه درست کردند برج هم درست کردند. الان "آقا بزرگی "را بروید ببینید که سال ۷۴ برجی ساخته شده در ۲۲ طبقه. پای من لب گور است و از هیچ کس ترس و واهمه ای ندارم و جناحی و خطی هم نیستم لذا واقعیت را می گویم و مردم باید این واقعیت ها را بدانند.

هرچند بسیاری از این افشاگری ها استقبال کردند و گفته شد مختاری سرانجام سکوتش را شکست اما کسی از او نپرسید چرا این سخنان را ۲۰ سالی دیر گفته و چرا با وجود بی توجهی به مخالفت هایش و بی اثر بودن تلاش هایش حاضر نشده از میز و صندلی اش کناره گیری کند.امضای مختاری پای اسناد قدیمی باغ های پایتخت نیز به چشم می خورد.  

مطالعات زیادی در شهرداری برای شناسایی گونه های سازگار با تهران انجام شده است اما عملکرد او نشان می دهد چندان به این مطالعات در میدان عمل پایبند نیست و در این سال ها در تهران درختانی کاشت  که نیاز شدید به آبیاری دارند و برای آبیاری آنها چاه های زیر زمینی حفر و سفره های زیر زمینی خالی شد.

او خود را عاشق درخت می داند. اما او هرگز پاسخ درستی درخصوص درختان قدیمی خیابان ولیعصر و بلایی که بر سر آن آمده است  نداده است. مختاری در زمانی که قانون منع به کارگیری بازنشستگان نهایی شد در خصوص این که چه زمانی شهرداری تهران را ترک می کند، به یکی از رسانه ها گفت :  من خود و زندگی‌ام را وقف فضای سبز تهران کردم و آرزو دارم که انقدر در این سازمان کار کنم که در یکی از پارک‌ها دفن شوم.  من بازنشسته نشدم، اگر بازنشسته بودم که نمی‌ماندم!

او همچنان بر سر کار خود حاضر می شود. حسن رسولی در خصوص نظارت شورای شهر تهران بر اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان در شهرداری تهران  به اسکان نیوز گفت  : همان روزی که قانون لازم الاجرا شد به شهرداری نامه نوشتیم و اعلام کردیم که قانون دقیق و کامل باید اجرا شود.

زهرا صدراعظم نوری رییس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران  هم درباره اجرای این قانون و حضور یکی از مدیران قدیمی در سازمان بوستان ها به اسکان نیوز گفت :  مصوبات مجلس که به عنوان قانون برای آحاد جامعه لازم الاجراست و هیچ فرد یا نهادی نمی‌تواند قانون را رعایت نکند. طبیعتا اگر قانون اجرا نشود و کسانی که اجرا کننده نیستند و  قانون را دور می‌‌زنند، مجرم محسوب شده و  براساس مجازات‌هایی که در قانون برای آن‌ها در نظر گرفته شده، با آن‌ها مقابله می‌شود.

وی ادامه داد: قانون منع به کارگیری بازنشستگان که اخیرا در مجلس تصویب شده برای نیروهای شهرداری تهران نیز لازم الاجراست و بازنشستگان با هر میزان سنواتی که در حال خدمتند اما بازنشسته محسوب می‌شوند؛ معاونت منابع انسانی موظف است که آن‌ها را شناسایی و حکم پایان خدمتشان را صادر کند در غیر اینصورت هم خود فرد و هم معاونت منابع انسانی متخلف محسوب می‌شوند.

او درباره اعمال نظارت شورای شهر تهران بر این موضوع، اظهار کرد: بله، شورا هم نظارت خواهد کرد. آقای رسولی، رییس کمیته منابع انسانی شورای شهر تهران است و ما از ایشان خواسته‌ایم که بر روی این موضوع نظارت داشته باشند.به نظر می آید روزهای پایانی مدیری باشدکه با بیشتر شهرداران تهران کار کرده است و سه دهه مدیر عامل یک سازمان بوده است و این مدیریت طولانی در حالی است که در تمام این سال ها کم تر کسی از مدیریت فضای سبز پایتخت راضی بوده است .