کدخبر: ۲۵۳۶۷۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

شرط روسیه برای دیدار پوتین و ترامپ/ پوتین به جای ترامپ با اردوغان ملاقات می‌کند

اقتصادنیوز: سخنگوی کاخ کرملین شرط فراهم شدن امکان دیدار مجدد روسای جمهوری روسیه و آمریکا را تمایل و برنامه‌ریزی دوجانبه و ابتکارعمل طرف آمریکایی در این باره نامید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو امروز نوشت: "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه و "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا روز گذشته جمعه که برای شرکت در نشست سران گروه 20به بوینس آیرس، پایتخت آرژانتین سفر کردند، نه تنها با دیدار نمی‌کنند، بلکه از روبرو شدن با یکدیگر نیز پرهیز کردند. البته به گفته مقامات کرملین، رهبران دو کشور به یکدیگر سلام کرده، ولی هیچ صحبتی بین آنها رد و بدل نشد.

"دمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه اعلام کرد که این کشور خود مبتکر مذاکرات جدید بین رهبران روسیه و آمریکا نخواهد بود. وی توضیح داد: «مسئله این است که توافقات صورت گرفته بین دو طرف از سوی شخص دونالد ترامپ لغو شد. مسلما طرف روسی این مسئله را تحمل می کند و منتظر امکان شرایط مناسب برای تغییر تصمیم رئیس جمهوری آمریکا خواهیم بود، ولی مبتکر دیدار بعدی رهبران دو کشور باید واشنگتن باشد.»

وی افزود: «ملاقات آتی پوتین و ترامپ باید از سوی هر دو طرف برنامه ریزی شود و امکان انجام آن از طرف یکی از دو کشور ممکن نیست.» به گفته پسکوف، اگر حل و فصل مسائل مهم در روابط دوجانبه مورد بررسی قرار نگیرد، تنها تیرگی روابط دو کشور افزایش خواهد یافت.

پوتین به جای ترامپ با اردوغان ملاقات خواهد کرد

سخنگوی کرملین همچنین اعلام کرد که رئیس جمهوری روسیه روز شنبه در برنامه آزاد شده خود در نتیجه لغو دیدارش با دونالد ترامپ، دیدار کاملی با "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه خواهد داشت. به گفته وی، رهبران هر دو کشور ابراز تمایل کرده اند از این فرصت بوجود آمده استفاده کنند تا گفت‌وگوهای مفصل‌تری درباره اوضاع سوریه داشته باشد.

"یوری اوشاکوف" مشاور رئیس جمهوری روسیه نیز در این باره به خبرنگاران گفت، فعلا نمی‌تواند درباره زمان برگزاری نشست کاملی بین ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ پیش بینی کند. به گفته وی، امکان چنین دیداری در آینده نزدیک بعید است، به خصوص آنکه اجلاس بین المللی به این زودی برگزار نخواهد شد. احتمال دارد تنها امکان تماس‌های جداگانه بین دو طرف به وجود آید که آن نیز مشخص نیست.

مشاور رئیس جمهوری روسیه نیز تاکید کرد که ابتکارعمل ملاقات پوتین و ترامپ باید از طرف واشنگتن انجام شود چراکه از ابتدا نیز این ابتکارعمل آنها بوده که در حاشیه نشست پاریس و بعد در نشست سران آرژانتین، ملاقاتی بین رهبران دو کشور انجام شود.

عدم دیدار رهبران روسیه و آمریکا کمکی به روابط به بن‌بست رسیده نخواهد کرد

اوشاکوف یادآور شد، لغو دیدار روسای جمهوری آمریکا و روسیه کمکی به توسعه روابط دو کشور که به بن‌بست رسیده نخواهد کرد. وی گفت: «جای تاسف دارد چراکه ما برنامه‌ریزی کرده بودیم که مذاکرات مفصلی بین دو طرف انجام شود تا مسائل مهم در عرصه امنیت راهبردی با توجه به قصد آمریکا برای خروج از پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط مورد بررسی قرار بگیرند. ما مایل بودیم تا درباره مسائل مهم منطقه‌ای، از جمله حل و فصل اوضاع سوریه و کره شمالی تبادل نظر شود. ما مایل بودیم که بن‌بست به وجود آمده در روابط دوجانبه بین روسیه و آمریکا مورد بررسی قرار بگیرد. همه این موضوعات در حال حاضر در دستورکار هستند و اکنون لغو دیدار پوتین و ترامپ کمکی به توسعه روابط دو کشور نخواهد کرد و این نتیجه قطعی است.»

لازم به یادآوری است که دونالد ترامپ روز جمعه در حاشیه نشست سران گروه 20 در آرژانتین در جمع خبرنگاران، علت لغو دیدار دوجانبه خود با پوتین در حاشیه این نشست را حادثه رخ داده در خلیج کرچ نامیده و گفت که از برخورد بوجود آمده بین کشتی‌های نظامی روسیه و اوکراین خوشش نیامده است، ولی امیدوار است به زودی این تنش حل و فصل شود و او نیز مایل است در موقعیت مناسبی با رئیس جمهور پوتین دیدار کند.