کدخبر: ۲۵۴۰۴۵ لینک کوتاه

محاکمه یکی از نزدیکان کلینتون‌ها به اتهام نقض تحریم‌های ایران

اقتصادنیوز؛ عبدالهدی فاروقی، حامی بزرگ حزب دمکرات و کلینتون‌ها به اتهام فریب دادن وزارت دفاع آمریکا و دور زدن تحریم‍‌های ایران تحت تعقیب قرار گرفت. این حامی، قراردادی برای تهیه غذا برای نیرو‌های آمریکا در افغانستان امضا کرده بود و چون انتقال غذا از ایران ارزان‌تر بود، از ایران استفاده کرد. امری که تحریم‌ها را نقض می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز بهنقل از فرارو؛ سه مدیر اجرایی مرتبط با یک پیمانکار به فریب دادن ارتش آمریکا و نقض تحریم‌ها علیه ایران متهم شده‌اند. یکی از آن‌ها، حامی مالی مهم حزب دمکرات، هیلاری کلینتون، وزیر خارجه اسبق آمریکا، و بیل کلینتون، رئیس‌جمهور اسبق آن کشور، است.

پیمانکار، یعنی شرکت آنهام مستقر در دوبی، برای بدست آوردن یک قرارداد ده ساله هشت میلیارد دلاری جهت تامین غذا برای نیرو‌های آمریکا در افغانستان، به ارتش آمریکا دروغ گفته است. دادستان‌ها گفته‌اند این شرکت، برای کاستن از هزینه‌ها، مواد و تجهیزاتی از طریق ایران تهیه کرده است و این امر تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نقض می‌کند.

عبدالهدی فاروقی، مدیر عامل سابق آنهام و یکی از متهمان، یکی از حامیان مالی برجسته حزب دمکرات است. او و همسرش، سامیه، از دهه ۱۹۹۰ به این حزب و نامزدهایش، بیش از ۳۲۰ هزار دلار، از جمله ۱۳ هزار دلار به ستاد‌های متعدد کلینتون‌ها، کمک مالی کرده‌اند. علاوه بر این، فاروقی، عضو پروژه ابتکار عمل جهانی کلینتون هم بوده است.

قرارداد تامین گسترده غذا، مستلزم این بود که پیمانکار برای انبار کردن غذا در افغانستان، انبار‌های بزرگی داشته باشد. آنهام ادعا کرده بود که قبل از امضای قرارداد فرآیند احداث چنین انبار‌هایی به پایان خواهد رسید. اما طبق اتهام‌نامه، این یک دروغ بود.

عملیات احداث انبارها، ماه‌ها پس از ارائه پیشنهاد شرکت شروع شده بود. در حین عملیات ساخت‌وساز، شرکت اجزای مهم انبار‌ها را از طریق ایران تهیه کرد که این امر تحریم‌های دولت اوباما علیه ایران را نقض کرد. زمانی که در سال ۲۰۱۳، این نقض توسط روزنامه وال‌ستریت‌ژورنال افشا شد، فاروقی به وزارت دفاع آمریکا دروغ گفت و اعلام کرد که مقامات بلندپایه آنهام از طرح انتقال مواد از ایران اطلاعی نداشت. طبق اتهام‌نامه، این شرکت برای صرفه‌جویی در وقت و کاهش هزینه‌ها تصمیم گرفته اجزای انبار‌ها را از ایران تهیه کند.

آنهام در سال ۲۰۱۲، در یک قرارداد با وزارت دفاع، برای خدمات حمل‌ونقل کامیونی در افغانستان، ۴۲۳ میلیون دلار دریافت کرد. اما مانند اجزای انبارها، کامیون‌ها از مسیر ایران استفاده کردند.

متهمان این پرونده به دور زدن محدودیت‌های دادوستد با ایران و نیز پولشویی بین المللی متهم شده‌اند. متهمان در ۲۹ نوامبر در دادگاهی در واشنگتن حاضر شدند و ادعای بی‌گناهی کردند. جلسه بعدی محاکمه، در ششم دسامبر است.