کدخبر: ۲۵۴۴۷۲ لینک کوتاه

در جلسه هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان بررسی شد؛

شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی/شکایت وزیر بهداشت از نادر قاضی‌پور/اعتراض دولت به اظهارات دو نماینده تندرو

اقتصادنیوز؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی، سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس از بررسی شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی و اعتراض دولت از اظهارات دو نماینده در جلسه امروز این هیئت خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ محمدجواد جمالی نوبندگانی در حاشیه جلسه علنی امروز - سه شنبه -مجلس در جمع خبرنگاران در مورد جزییات جلسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان افزود: اظهار نظر دو نفر از نمایندگان در مورد اعطای تابعیت از سوی هیات حاکمه آمریکا به دو هزار و 500 نفر از فرزندان مسئولان و تابعیت برخی مسئولان و فرزندانشان در جلسه امروز هیات بررسی شد که این موضوع مورد اعتراض قوه مجریه قرار گرفته بود.

وی تصریح کرد: مقرر شد هیات نظارت در نامه ای به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خواستار اظهار نظر صریح این کمیسیون در مورد موضوع تابعیت مسئولان شود چراکه این کمیسیون می تواند در خصوص این موضوع از مراجع امنیتی استعلام کند.

وی افزود: شورای عالی امنیت ملی کشور در این زمینه گلایه هایی داشت و مطالب مطرح شده را بر خلاف منافع ملی دانست و معتقد اشت هماهنگی با مصوبات این شورای عالی ندارد.

جمالی نوبندگانی ادامه داد: نمایندگان مطرح کننده این موضوعات، دوستان دلسوز ما هستند، طرح این مطالب در شرایط فعلی درست نیست. این مطالب با ابهاماتی روبروست و از مستندات کافی برخوردار نیست.

شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی در هیات نظارت بررسی شد

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس به بررسی پرونده شکایت شورای نگهبان از محمود صادقی نماینده مردم تهران در این هیات اشاره کرد و گفت: مقرر شد صادقی در هیات نظارت حضور یابد و مدارک خود را ارائه دهد و اگر شاهدی دارد به این هیات دعوت کند. 

نماینده مردم فسا در مجلس اظهار داشت: شکایت شورای نگهبان از صادقی درباره ادعای وی مبنی بر اعمال نظر برخی از افراد در پرونده های شورای نگهبان بود.

جمالی نوبندگانی افزود: قوه قضاییه پیش از این از هیات نظارت خواسته بود که در مورد 11 شکایت از صادقی نماینده مردم تهران اظهار نظر کند، 10 شکایت را اعضای حقوقدان بررسی کردند و نظرات قبلی خود را مجدد ابراز کردند.

وی همچنین اظهارداشت: در جلسه امروز همچنین برخی از حاشیه های استیضاح علی ربیعی وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی بررسی شد، فرزندان ربیعی از ادعای برخی نمایندگان مبنی بر حضور فرزندان او در خارج از کشور و در برخی شرکت ها، شکایت کردند. 

وی گفت: این شکایت با حضور نماینده مذکور بررسی و مقرر شد در جلسه آتی هیات، این نماینده دعوت شود و مستندات خود را ارائه دهد.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس اظهار داشت: در موضوع شکایت فرزندان ربیعی همچینن مقرر شد موضوع با حضور شهود بررسی شود و هیات نظارت تصمیم گرفت در مورد حواشی روز استیضاح ربیعی به صورت کلی اظهار نظر کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: پرونده نمایندگانی که برای او در فرودگاه، اتفاقاتی افتاده بود و مأمور پلیس راهنمایی و رانندگی از وی شکایت کرده بود نیز در هیات نظارت بررسی شد. 

وی تصریح کرد: بنده هفته گذشته به نمایندگی از هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در ناجا حضور یافتم و این موضوع را مورد بررسی قرار دادم و گزارش این جلسه را به هیات ارائه شد.

جمالی نوبندگانی گفت: بر این اساس مقرر شد موضوع با حضور نماینده مربوطه، ناجا و شهود این موضوع در هیئت نظارت بررسی شود.

شکایت وزیر بهداشت از نماینده ارومیه بررسی شد

وی اظهار داشت: در جلسه امروز هیات نظارت، شکایت وزیر بهداشت و درمان از نادر قاضی پور نیز مورد بررسی قرارگرفت، این شکایت 6 ماه پیش به دنبال سوال نادر قاضی پور از وزیر بهداشت در مورد اقلام و تجهیزات پزشکی به خصوص دیالیز مطرح شد که دکتر هاشمی به قوه قضاییه شکایت کرد، این شکایت به این هیات هم ارسال شد.

وی افزود: موضوع شکایت وزیر بهداشت از آقای قاضی پور به کمیسیون اصل 90 ارسال شد، جدیدا کمیسیون اصل 90 اظهار نظر در این خصوص را به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع داده است. 

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس تصریح کرد: هیات نظارت مُصر است که نظر برخی از متخصصین پزشکی را نیز اخذ کرده تا در این خصوص اظهار نظر کند.

جمالی به شکایت حسن کامران نماینده مردم اصفهان از کمیسیون برنامه و بودجه اشاره کرد و گفت: مقرر شد هفته آینده تاجگردون رییس کمیسیون برنامه و بودجه، مستنداتش را ارائه کنند، این شکایت در مورد انحراف برخی مصوبات کمیسیون برنامه و بودجه است.

جمالی نوبندگانی اظهار داشت: در جلسه امروز همچنین ادعای یکی از نمایندگان مبنی بر اعطای رانت به برخی اعضای کمیسیون اقتصادی برای انصراف از استیضاح یکی از وزرا مطرح شد. 

وی افزود: مستندات شاکی، مصاحبه یک فرد با روزنامه بود که مقرر شد اصل روزنامه ارائه شود، نماینده ای که از وی شکایت کرده بود خواستار ارائه فایل صوتی خود شد.

بررسی شکایت سازمان راهنمایی و رانندگی از یکی از نمایندگان مجلس

وی ادامه داد: سازمان راهنمایی و رانندگی شکایتی از یکی از نمایندگان داشت که مقرر شد این نماینده در جلسه این هیات حضور یافته و موضوع بررسی شود.

سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس اظهار امیدواری کرد: در اولین سه شنبه بعد از تعطیلات مجلس در صورتی که در صحن موضوع مهمی مطرح نباشد از صبح تا پایان وقت اداری پرونده های مطروح را هر چه سریع تر بررسی کنیم.