کدخبر: ۲۵۴۸۹۲ لینک کوتاه

عمران خان: تفنگدار اجاره‌ای آمریکا نیستیم

اقتصادنیوز: نخست وزیر پاکستان با تاکید بر اینکه کشورش به دنبال رابطه مناسب با آمریکا است، خطاب به دونالد ترامپ گفت که کشورش دیگر نیرو یا تفنگدار اجاره ای آمریکایی ها نیست.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، تارنمای خبری «نیوز پاکستان» نوشت، این بخشی از صحبت های نخست وزیر پاکستان در مصاحبه با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در اسلام آباد است.

وی به روزنامه نگار ارشد واشنگتن پست گفت: به رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده ایم که پاکستان دیگر نیروی تفنگدار اجاره ای برای آمریکا نیست.

عمران خان درباره جنگ لفظی او و ترامپ که اخیرا در توئیتر دیده شد، گفت: این جنگ توئیتری نبود بلکه هدف آن درست نشان دادن محاسبات درست درخصوص نحوه همکاری میان دو کشور بود.

وی اضافه کرد: تبادل جملات در پاسخ به توئیت ترامپ به این دلیل بود که به دلیل سیاست های آمریکا درخصوص رویکرد نظامی در افغانستان، همواره متهم شناخته شدیم.

نخست وزیر پاکستان با رد ادعاهای آمریکا مبنی بر وجود پناهگاه های طالبان در خاک پاکستان، گفت: بارها از طرف آمریکایی خواسته ایم که اگر مدرکی دال بر وجود این پناهگاه ها در پاکستان در اختیار دارند، آن را ارائه دهند.

وی افزود: نوار مرزی پاکستان و افغانستان از بیشترین میزان نظارت برخوردار است، از سوی دیگر آمریکا نیز از فناوری ماهواره و هواپیماهای بدون سرنشین برخوردار است که به کمک آن می توان افرادی را که در مرزها تردد می کنند، مشاهده کرد.

عمران خان تاکید کرد: برقراری صلح و ثبات در افغانستان به نفع پاکستان است و برای این هدف از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

وی افزود: حرف زدن درخصوص اعمال فشار بر طالبان بسیار آسان تر از انجام دادن آن است، اما باید این موضوع را در ذهن داشته باشیم که در حال حاضر 40 درصد از خاک افغانستان خارج از کنترل دولت کابل است.