کدخبر: ۲۵۵۵۱۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
هند قراداد 500 میلیون دلاری خرید موشک از اسرائیل را لغو می‌کند

هند قراداد ۵۰۰ میلیون دلاری خرید موشک از اسرائیل را لغو می‌کند

اقتصادنیوز: هند در نظر دارد قرارداد ۵۰۰ میلیون دلاری خرید موشک های ضد تانک اسپایک از شرکت رافائل رژیم صهیونیستی را لغو کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، تارنمای دینفس نیوز نوشت، یک مقام ارشد در دولت هند که خواست نامش فاش نشود افزود دهلی نو تصمیم گرفته این موشک ها را در داخل کشور تولید کند.

به گفته مقامات هندی، ارتش هند از شرکت رافائل وابسته به رژیم صهیونیستی خواسته است به دلیل نگرانی از عملکرد موشک های اسپایک در شرایط جوی بسیار گرم از جمله بیابان ها، آنها را بار دیگر آزمایش کند.

مقامات هندی معتقدند که سیستم هدف گیری این موشک ها در شرایط آب و هوایی گرم عمل نمی کند.

یک مقام دیگر هندی گفت:روند تولید و توسعه موشک های ضد تانک به سرعت پیش می رود.

سازمان توسعه و تحقیق دفاعی هند می تواند تا دو یا سه سال آینده هزاران موشک ضد تانک تولید کند.

شرکت رافائل نیز متعهد شده است تا در همین دوره زمانی موشک های مورد نیاز هند را به این کشور تحویل دهد.

بر اساس توافق پیشین میان هند و رژیم صهیونیستی، وزارت دفاع هند قصد داشت موشک های هدایت شونده ضد تانک 'اسپایک' به ارزش 500 میلیون دلار را از این رژیم خریداری کند.

وزارت دفاع هند در ماه نوامبر سال گذشته تصمیم گرفت تا توافق خرید موشک های هدایت شوند ضد تانک(ATGM) را لغو کند. اما در سال جاری دهلی نو بار دیگر اعلام کرد این موشک ها را از رژیم صهیونیستی خریداری می کند.

هند که دارای اختلافات قدیمی مرزی با دو کشور همسایه خود یعنی چین و پاکستان است، از زمان آغاز به کار دولت نارندرا مودی نخست وزیر این کشور، قرارداد های دفاعی بزرگی امضا کرده است.

دهلی نو به تدریج سعی کرده است روابط نظامی خود را با متحد سنتی خود یعنی روسیه کاهش دهد و در مقابل روابط نظامی و سیاسی خود را با رژیم صهیونیستی و همچنین آمریکا افزایش داده است.

تجارت دو جانبه هند و رژیم صهیونیستی به صورت سالانه حدود 5 میلیارد دلار برآورد شده است. این تجارت بیشتر در زمینه نظامی و جواهر آلات است.

وزارت دفاع هند در سال 2009 با درخواست خرید 321 پرتاب کننده و هشت هزار 356 موشک هدایت شونده ضد تانک به شرط انتقال تکنولوژی موافقت کرد.

دولت هند به دنبال مدرن سازی ناوگان موشکی خود است.

به گفته مقامات نظامی این کشور، ارتش هند هم اکنون به 68 هزار موشک ضد تانک برای آمادگی در صورت وقوع یک جنگ 10 روزه احتیاج دارد.

موشک های هدایت شوند 'اسپایک' با برد 2.5 کیلومتر قادر به نابود کردن اهداف خود در روز و شب می باشند. این درحالی است که موشک های ضد تانک نسل دو ارتش هند فقط قادرند در طول روز اهداف خود را نابود کنند.

هند پس از به عضویت درآمدن در رژیم کنترل تکنولوژی موشکی در سال 2015 ، برنامه موشکی خود را توسعه داده است.

سازمان تحقیق و توسعه صنایع دفاعی هند مسئولیت برنامه موشکی این کشور را بر عهده دارد.