کدخبر: ۲۵۵۷۹۴ لینک کوتاه

کرباسچی: نجفی و افشانی نباید شهردار تهران می‌شدند

اقتصادنیوز: دبیر کل حزب کارگزاران گفت: اگر من بودم، نجفی و افشانی را شهردار نمی‌کردم.

به گزارش اقتصادنیوز غلامحسین کرباسچی در گفت‌وگو با شرق و در پاسخ این سؤال که درباره دو شهردار قبلی منتخب شورای شهر پنجم، آقایان نجفی و افشانی، هم عملکرد و هم اساساً انتخابشان چه نظری دارید؟ به صورت کلی اگر قرار بود شما شهردار را انتخاب کنید، این گزینه ها را انتخاب می‌کردید؟»، اظهار داشت: من هرگز چنین انتخابی نمی‌کردم. قطعاً در انتخاب شهردار کسی باید انتخاب می‌شد که سابقه کار در شهرداری را داشته باشد، با مسائل شهرداری آشنا باشد و زمینه روحی، جسمی و زندگی‌اش متناسب با مدیریتی باشد تا بتواند در شهر تمام وقت کار کند. شهرداری مدیری نیاز دارد که پا به کار و آشنا به مسائل باشد؛ نه کسی که تازه بخواهد با نقشه‌ها و محله‌های شهر آشنا شود و یاد بگیرد. این موضوعات مسائل مهمی است که برخی افراد خیلی به آنها توجه نمی‌کنند، ولی بسیار مهم هستند.
وی همچنین درباره کارهای تبلیغاتی شهردار جدید و رفتن به سر کار با دوچرخه گفت: واقعیت این است که با توجه به گرفتاری شهروندان‌مان، الان خود آقای رئیس‌جمهور هم اگر صبح با دوچرخه بلند شود از خانه‌اش به خیابان پاستور برود، من بعید می‌دانم تأثیر فوق‌العاده‌ای در رفتار مردم بگذارد. حالا ممکن است عده‌ای نگاه کنند و خوش‌شان بیاید یا بخندند یا چیزی بگویند؛ اما رفتار مردم تحت تأثیر ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیری است که الان گرفتارش هستند؛ مثل بحث‌های اقتصادی و زیست محیطی و کاری و... . به این خاطر من فکر می‌کنم اگر اولین حرکت‌های کسی مثل شهردار اقدام‌های جدی و عملی نباشد، خدای ناکرده حمل بر برداشت‌های دیگری می‌شود.
کرباسچی گفت: اقدامی مانند رفتن سرکار با دوچرخه، جز اولین کارهای شهرداری نیست. همین الان گفته می‌شود اگر این 70 واگنی که در گمرک در حال خاک خوردن هستند، بیایند 300، 400 هزار نفر در تهران راحت‌تر خواهند توانست در شهر رفت‌وآمد کنند و جابه‌جا بشوند. در چنین شرایطی من اگر بودم و می‌خواستم اقدامی بکنم می‌رفتم جلوی در اتاق وزیر، معاون اول، رئیس‌جمهور، گمرک یا هر جایی که متولی این ماجرا است. تلاش می‌کردم که یک روز زودتر این واگن‌ها وارد خطوط بشوند. این برای من ارزشش بسیار بیشتر از مجموعه این کارها مثل دوچرخه‌سواری‌ها و... است و اولویت بالاتری داشت.