کدخبر: ۲۵۶۰۶۱ لینک کوتاه

روسیه:

اسرائیل نمی‌تواند به بهانه ایران حملات به سوریه را ادامه دهد

اقتصادنیوز؛ در شرایطی که یک هیأت نظامی عالیرتبه اسرائیل برای دیدار با مقامات روسیه به مسکو سفر کرده، یک منبع ارشد در وزارت دفاع روسیه تأکید کرد، «به اسرائیل خواهیم گفت، نمی‌توانند به بهانه واهی تهدید ایران، حملات در سوریه را ادامه دهند».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ مقامات ارشد نظامی روسیه و اسرائیل قرار است امروز (چهارشنبه) در مسکو دیدار و درباره اوضاع سوریه و خاورمیانه گفت‌وگو کنند.

بنا بر گزارش روزنامه «کامرسانت»، طی چند ماه گذشته این نخستین دیدار میان مقامات ارشد نظامی مسکو و تل‌آویو است که ظاهرا با هدف از سرگیری تماس‌ها میان ارتش‌های دو طرف صورت می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، تماس‌های نظامی میان روسیه و اسرائیل پس از سرنگونی جنگنده روس در حمله نیروهای این رژیم به سوریه به حالت تعلیق درآمده بود.

در تاریخ 17 سپتامبر (26 شهریورماه) ساعات پایانی شب بود حملات جنگنده‌های اسرائیل به لاذقیه سوریه آغاز شد. درست همان موقع بود که یک فروند هواپیمای شناسایی «ایلوشین ۲۰» متعلق به نیروی هوایی روسیه، در حین گشتزنی بر فراز دریای مدیترانه، از صفحه رادار محو شد. غربی‌ها گفتند که این هواپیما با آتش ضدهوایی ارتش سوریه ساقط شده است.

این اتفاق در هنگام حمله جنگنده‌های اسرائیل به خاک سوریه و همزمان با پاسخ سنگین آتشبارهای ارتش سوریه به جنگنده‌های ناقض حریم هوایی این کشور رخ داد. وزارت دفاع روسیه یک روز پس از این حادثه اعلام کرد که این کار «در نتیجه اقدامات غیرمسئولانه نیروهای اسرائیل» رخ داده و چون روس‌ها تنها یک دقیقه پیش از حمله به ارتش سوریه، از تصمیم صهیونیست‌ها مطلع شده‌اند، وقت کافی برای دور ماندن از میدان درگیری نداشته‌اند، در نتیجه مسکو این حق را دارد تا این اقدامات غیرمسئولانه رژیم صهیونیستی را پاسخ دهد.

پس از آن، «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در یک نطق تلویزیونی از اقدامات مسکو در قبال این اقدام «غیرمسئولانه» اسرائیل خبر داد. به دنبال این سخنرانی، روسیه پایگاه «الحمیمیم» را به سامانه‌های اس-300 مجهز کرد و علاوه بر آن، تجهیزاتی الکترونیکی به این منطقه منتقل کرد که یک پدافند گنبدی شکل بر فراز خاک سوریه و سواحل این کشور در دریای مدیترانه در برابر حملات جنگنده‌های مهاجم می‌گستراند.

پس از این چند ماه که روابط روسیه و رژیم صهیونیستی به سمت تیرگی رفته بود، امروز یک هیأت عالیرتبه نظامی به ریاست «آحارون حالیوا» فرمانده عملیات نیروهای نظامی اسرائیل به مسکو سفر کرده است تا دیداری با مقامات ارشد نظامی روسیه داشته باشد. این نشست به میزبانی «واسیلی تروشین» فرمانده عملیات اصلی ستادکل نیروهای مسلح روسیه برگزار می‌شود.

هنوز از جزئیات دقیق این دیدار خبری منتشر نشده است، اما روزنامه کامرسانت روسیه گزارش کرد: «اسرائیل هنوز امیدوار است که بتواند مسکو را متقاعد کند تا از ایران و متحدانش بخواهد که سوریه را ترک کنند».

این در شرایطی است که مقامات ارشد روسیه از جمله «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور این کشور بارها و بارها تأکید کرده‌اند که حضور ایران در سوریه همانند حضور روسیه، به درخواست مستقیم دولت مشروع سوریه انجام گرفته و این آمریکا و ائتلاف غرب هستند که باید سوریه را ترک کنند.

یک منبع نزدیک به وزارت دفاع روسیه به روزنامه کامرسانت گفته است که در نشست امروز در مسکو، «روسیه و اسرائیل تمرکز ویژه‌ای بر فعالیت‌های نظامی اسرائیل در سوریه خواهند ... البته موضع ما تغییر نکرده است و ما نمی‌توانیم دید مثبتی به حملات نیروهای هوایی اسرائیل علیه تأسیسات و زیرساخت‌های سوریه تحت بهانه واهی تهدید ایران داشته باشیم. این پیامی است که به شرکایمان منتقل خواهیم کرد».