کدخبر: ۲۵۶۵۳۷ لینک کوتاه

روی خال ها را خالکوبی نکنید

اقتصادنیوز: دکتر محمد علی نیلفروش‌زاده: جالب است بدانید برخلاف اشتیاق شدید افراد و آمار بالای خالکوبی ها، معمولاً ۱۷ درصد از آنها بعد از تاتو پشیمان می‌شوند. در میان این افراد تعداد خانم‌ها بیشتر از آقایان است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سلامت نیوز ، جالب است بدانید برخلاف اشتیاق شدید افراد و آمار بالای خالکوبی ها، معمولاً ۱۷ درصد از آنها بعد از تاتو پشیمان می‌شوند. در میان این افراد تعداد خانم‌ها بیشتر از آقایان است.

بنابراین چنانچه قصد انجام این کار را دارید، ابتدا مطمئن شوید که پشیمان نمی‌شوید، زیرا پاک کردن برخی خالکوبی‌ها، در واقع خالکوبی دیگری است که با مواد بی رنگ انجام می‌گیرد. هرچند برخی دستگاه‌های لیزر در چند جلسه ممکن است بتوانند تاتو را کمرنگ کنند، در این روش هم پوست بسیار قرمز می‌شود.

خالکوبی بدن به تازگی مورد علاقه افراد قرار نگرفته، بلکه این پدیده که در سال ۲۰۰۲ میلادی بالاترین کلمه جستجو شده بوده، حدود ۶ هزار سال قدمت دارد.

این اقدام سال‌های سال در خارج از کشور رواج داشته و به تازگی موج آن به کشور ما هم رسیده است.

بر اساس آمار ارائه شده، در کشورهایی مانند آمریکا، ۲۰ هزار محل برای تاتو وجود دارد و این آمار روز به روز رشد می‌کند.

۳۶ درصد از آمریکاییان بین گروه سنی 18-29 سال حداقل یک تاتو روی بدنشان دارند اما باید بدانیم خالکوبی لازمه رعایت نکات بهداشتی خاصی است تا سلامت پوست که بزرگترین عضو بدن است را به خطر نیندازد و مشکلات غیرقابل جبرانی به بار نیاورد.

از جمله نکات بهداشتی قابل تأمل، اتاق کار است. اتاقی که در آن خالکوبی انجام می‌شود باید ایزوله و استریل باشد.

رنگ‌های مورد استفاده باید ایمنی بالایی داشته باشند و درنهایت دستگاه‌های مخصوص باید مورد تأیید وزارت بهداشت باشد.

در نظر گرفتن این نکات هنگام مراجعه برای تاتو، الزامی است. در ادامه نکاتی برای حفظ سلامت پوست در محل خالکوبی، گردآوری شده است.

این روش‌ها را آکادمی پوست آمریکا و متخصصان پوست این مرکز اعلام کرده و به نیازهای عده زیادی از مراجعان خود پاسخ داده است.

روی خال‌های بدن خالکوبی نکنید

از خالکوبی روی قسمت‌هایی از بدن که خال ساده و خال گوشتی دارد، بپرهیزید.

این هشدار را جدی بگیرید چون خالکوبی رویت نشانه‌های اولیه سرطان پوست را مشکل می‌کند، در حالی که با تشخیص زودهنگام، مرگبارترین سرطان‌های پوست هم قابل درمان هستند.

اگر شما روی خال‌هایتان طرح خالکوبی بیندازید، مشاهده هر گونه تغییر اندازه ورنگ آن خال غیرممکن و غیرقابل بررسی می‌شود بنابراین تشخیص زودرس و زمان مفید برای درمان سرطان‌های پوست از دست می‌رود.

تأثیر تابش آفتاب بر خالکوبی

اشعه فرابنفش نور خورشید نیز می‌تواند سبب کمرنگ شدن برخی خالکوبی ها شود.

اگر در معرض نور آفتاب قرار دارید، طیف گسترده‌ای از کرم‌های ضد آفتاب مقاوم در برابر آب، با اس پی اف ۳۰ یا بیشتر استفاده کنید.

به یاد داشته باشید 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن روی پوست بدنتان و محل خالکوبی کرم ضدآفتاب بزنید و حداقل هر 2 ساعت آن را تمدید کنید.

واکنش پوستی کوتاه‌مدت و بلندمدت

این امکان وجود دارد که پوست به جوهر خالکوبی واکنش شدیدی نشان دهد. این واکنش می‌تواند بلافاصله بعد از تاتو یا در سال‌های بعدازآن رخ دهد.

همچنین تغییر رنگ پوست می‌تواند نشانه عارضه پوستی باشد.

پس در این صورت به متخصص پوست مراجعه کنید تا آن را تشخیص دهد و درمان کند.

برنزه کردن با اشعه را فراموش کنید

دستگاه‌هایی مانند تخت برنزه کردن با اشعه و لامپ خورشیدی، باعث از بین رفتن رنگ تاتو می شوند و خطر سرطان پوست را افزایش می‌دهند.

در برخی افراد، اشعه فرابنفش و جوهر تاتو، ممکن است در واکنش به هم واکنش پوستی دردناکی ایجاد کند.

احساس خشکی پوست

اگر احساس خشکی پوست در محل خالکوبی‌شده دارید، از لوسیون و کرم‌هایی استفاده کنید که بر پایه آب باشد و محصولات شیمیایی و نفتی مانند برخی ژل‌ها را مصرف نکنید، زیرا می‌تواند منجر به کمرنگ شدن رنگ تاتو شود.