قطر: خوشمان بیاید یا نه ایران بخشی از منطقه است/از تحریم‌های یکجانبه استقبال نمی‌کنیم/از آمریکا می‌خواهیم به میز مذاکره بازگردد

کدخبر: 256935
اقتصادنیوز؛ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر امورخارجه قطر ضمن انتقاد از تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران تاکید کرد: ایران بخشی از منطقه است و باید با یکدیگر تعامل داشته باشیم.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا؛ محمد بن عبدالرحمان آل ثانی وزیر امورخارجه قطر در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌بی‌سی به سوالات درباره منطقه، ایران و روابط کشورش با اعراب پاسخ داد.

محمد بن عبدالرحمان با انتقاد از تحریم‌ها علیه ایران گفت: از تحریم‌های یک‌جانبه علیه هیچ کشوری استقبال نمی‌کنیم. تحریم راهی برای حل مشکلات نیست.

وی ادامه داد: ما از آمریکا می‌خواهیم به مذاکرات بازگردد و به راه حلی دیپلماتیک دست یابد، چراکه ما نمی‌توانیم یک مناقشه دیگر را در منطقه‌مان تاب بیاوریم.

وزیر امورخارجه قطر تصریح کرد: شما می‌توانید وضعیت ما در قطر را در نظر بگیرید، ما بین ایران و عربستان قرار گرفته‌ایم که هر دو نیز رقیب هستند. همچنین ایران و آمریکا را ببینید، قطر روابطی بسیار قوی با آمریکا دارد و این ما را در وضعیت نامناسبی قرار می‌دهد.

محمد بن عبدالرحمان آل ثانی همچنین گفت: ایران بخشی از منطقه ما است، چه خوشمان بیاید چه نیاید، چه با سیاست‌هایش موافق باشیم چه نباشیم. این بدان معنی نیست که تعامل نکنیم و کنار بایستیم و از طریق نیروهای نیابتی، همچون در یمن، سوریه، عراق، لبنان با یکدیگر مقابله کنیم.

وی تاکید کرد: اگر کشورها در چارچوب منطقه که نیازها و نگرانی‌های تمام کشورها (در منطقه) را در نظر می‌گیرد، با یکدیگر تعامل نکنند به راه حل دست نخواهیم یافت.

آل ثانی در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره نقش عربستان سعودی در منطقه گفت: در حال حاضر نمی‌توانیم یک کشور را به خاطر بی ثباتی در منطقه مقصر بدانیم، زیرا اوضاع کنونی نتیجه مجموعه‌ای از سیاست‌های چند کشور است. ما در حال حاضر با عربستان بر سر محاصره قطر، جنگ یمن و نحوه ربودن نخست وزیر لبنان اختلاف نظر داریم.

اخبار تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید