کدخبر: ۲۵۸۸۲۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
حزب‌الله عراق: آیت‌الله شاهرودی بازوی راست شهید صدر بود

حزب‌الله عراق: آیت‌الله شاهرودی بازوی راست شهید صدر بود

اقتصادنیوز: گردان‌های حزب‌الله عراق، درگذشت آیت‌الله هاشمی شاهرودی را تسلیت گفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،  متن بیانیه به شرح ذیل است:

«ومن الناس من یشری نفسه ابتغا مرضات الله،والله رووف العباد»

صدق الله العلی العظیم

با نهایت تاسف خبر درگذشت عالم مجاهد آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی را دریافت کردیم.

این ضایعه را به امام عصر،نائب ایشان و رهروان راه جهاد و تقوی و حمایت از مستضعفین تسلیت می گوییم.

آیت الله شاهرودی فردی بی نظیر،عالمی طراز اول،مجاهدی شجاع، بازوی راست استاد شهیدش سید محمد باقر صدر و نماینده ایشان نزد امام خمینی(ره) و همچنین مخلصی برای رهبری آیت الله خامنه‌ای بود که تمام وجودش را برای انقلاب اسلامی وخدمت به اسلام تسخیر کرد و در تدرس و نظریه و فتوا خستگی ناپذیر بود.

ایشان شخص کم نظیری بود و از دست ایشان موجب خم شدن قامت ها شد، ایشان بازوی ولایت بود و رحلتش مصداق این روایت است:«اذا مات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شئ».

ایشان پدر،مرجع وصاحب جنبش‌های مقاومت وآزادی بود ، در مبارزه با استکبار و ظلم ستیزی متمایز بود و همچنین وی خواهان وحدت مسلمانان و حامی و پشتیبان مذهب اهل بیت بود.

ما درگذشت این عالم بزرگ را به امت اسلامی تسلیت می گوییم و با ایشان عهد می بندیم که در راه جهاد و ولایت و در مسیر آگاهی وبصیرت باقی می مانیم.

به گزارش ایسنا، پیش از این نیز سید عمار حکیم، رئیس ائتلاف اصلاح و سازندگی عراق در پیامی با تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی گفت:جامعه اسلامی شخصیت بزرگی که در تمام دوره‌های زندگی‌اش برای گسترش و علو دین اسلامی از هیچ تلاشی دریغ نکرد را از دست داد.

همچنین همام حمودی، رئیس مجلس اعلای عراق در پیامی با تسلیت درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی گفت:وی بارزترین شاگرد شهید صدر بود که فقه مدرسه او را فراگرفت و در راه دفاع از استاد و مربی خود شدیدترین انواع شکنجه را از سوی نظام بعث صدامی متحمل شد و به تلاش و جهاد خود برای دفاع از مظلومیت ملت عراق ادامه داد.

از سوی دیگر، حزب دعوت اسلامی عراق در بیانیه ای جداگانه با تسلیت درگذشت آیت الله شاهرودی اعلام کرد: آیت الله شاهرودی از بزرگترین اساتید بحث خارج در حوزه های علمیه ، حامی حزب دعوت اسلامی، شخصیت مورد اعتماد شهید سید محمدباقر صدر و از برجسته ترین شاگردان وی بود که در جهاد علیه نظام بعث مشارکت داشت و شدیدترین شکنجه ها را در سلول های نظام سابق عراق متحمل شد. مرحوم شاهرودی، اولین رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق بود سپس سخنگوی رسانه ای این مجلس شد و بعد از آن مسولیت های بزرگی در جمهوری اسلامی ایران را برعهده گرفت.

جنبش عصائب اهل الحق عراق نیز با تسلیت درگذشت آیت الله شاهرودی اعلام کرد:ایشان استاد، پژوهشگر و راهنمای بزرگی است که بسیاری از افراد از علم او بهرمند شدند. وی در سرزمین علم و حوزه های علمیه یعنی نجف اشرف به دنیا آمد، بزرگ شد و دانش آموخت و از راهنمایی های شهید آیت الله سید محمدباقر صدر و دیگر علمای بزرگ بهره برد.

جمعیت علمای عراق نیز در بیانیه ای درگذشت آیت الله هاشمی شاهرودی را تسلیت گفت.

براساس این گزارش، مرحوم آیت‌الله هاشمی شاهرودی رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام که به‌دلیل بیماری در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده بود، شامگاه دوشنبه دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت.