کدخبر: ۲۵۸۹۷۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
حضور ایران در سوریه به نظر تهران و دمشق بستگی دارد

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه:

حضور ایران در سوریه به نظر تهران و دمشق بستگی دارد

اقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: حضور مستشاران نظامی ایران در سوریه موضوعی است که فقط به دمشق و تهران مربوط می شود و در واقع، این موضوع به توافق دو کشور بر می گردد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، ماریا زاخارووا در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه، در پاسخ به این پرسش ایرنا که موضع روسیه در خصوص اظهارات و ادعاهای اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی در خصوص حضور ایران در سوریه چیست؟ این مطلب را بیان کرد.

وی افزود: سوریه میزبان ایرانی هاست و تصمیم در مورد حضور مستشاران نظامی خارجی در هر کشوری را میزبان می گیرد. 

زاخارووا ادامه داد: مشخصاً در این ارتباط که به موضوع حضور ایران در سوریه و مبارزه با تروریست ها باز می گردد، این دمشق است که تصمیم گیری می کند و این موضوع به توافق دو کشور مربوط می شود. 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی روسیه ادامه داد: سوریه کشوری مستقل است و حق دارد که در خصوص حضور مستشاران نظامی دیگر کشورها تصمیم گیری کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در راستای سیاست های مداخله جویانه این رژیم در سوریه که بر حمایت از تروریست های ضدسوری استوار شده، بارها خواستار خروج نظامیان ایرانی از سوریه شده است. 

**روند صلح آستانه 

زاخارووا در ادامه سخنان خود با بیان اینکه روند صلح آستانه برای سوریه سودمند است، اظهار کرد: ایران، روسیه و ترکیه از مذاکرات صلح آستانه حمایت می کنند. 

وی تصریح کرد: در چارچوب مذاکرات آستانه نتایج خوبی به دست آمده است؛ روند مذاکرات آستانه فرصت داد تا شرایط برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه فراهم شود و بتازگی کشورهای حامی روند صلح آستانه فهرست اسامی نامزدهای عضویت در این کمیته را به نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل متحد ارائه کردند. 

زاخارووا گفت: ایران، روسیه و ترکیه در چارچوب مذاکرات آستانه در سطوح مختلف از جمله رییسان جمهوری همکاری می کنند و آخرین اجلاس در این چارچوب در سطح وزیران خارجه در ژنو برگزار شد. 

وی با بیان اینکه در آینده نزدیک در چارچوب روند صلح آستانه، نشستی در مسکو برگزار می شود از ذکر جزییات بیشتر از جمله در مورد سطح این اجلاس خودداری کرد.